Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszustwo na "510". Wyjątkowo bezczelny przekręt na Facebooku [JAK SIĘ UCHRONIĆ?]

red.
Oszustwo na "510". Wyjątkowo bezczelny przekręt na Facebooku [JAK SIĘ UCHRONIĆ?]
Oszustwo na "510". Wyjątkowo bezczelny przekręt na Facebooku [JAK SIĘ UCHRONIĆ?] fot. grupa Oszukani 510
Na Facebooku wciąż przybywa ofiar oszusta, który działa sposobem na „510”. System wykorzystuje konta naszych znajomych – to z nich otrzymujemy prośbę o pilną pożyczkę, na ogół właśnie 510 złotych. Oszust (jako jeden z naszych znajomych) obiecuje zwrócić pieniądze z nawiązką jeszcze tego samego dnia, najpóźniej kolejnego. Podstęp jest tak powszechny, że na Facebooku działa nawet specjalna grupa dla osób, które dały się nabrać.

Jak działa oszustwo?
Zgłoszenia o wyłudzeniach tym sposobem pojawiają się od ponad roku, a ofiarami jest około stu osób, które straciły w ten sposób kilkanaście tysięcy złotych. Oszuści włamują się na konto na Facebooku, a następnie do znajomych ofiary rozsyłają prośby o pożyczkę – najczęściej jest to 510 złotych (oszust obiecuje oddać następnego dnia 550), ale czasem nawet ponad tysiąc. Pieniądze należy przesłać poprzez Dotpay, co dodatkowo zabezpiecza oszusta, bo przelewu nie będzie można cofnąć.

Wymówki są różne – oszust twierdzi, że nie może zalogować się do konta albo jego bank nie obsługuje Dotpay, a taki właśnie systemem musi pilnie przelać komuś pieniądze. „Muszę zrobić przelew przez Dotpay. Niestety nie mogę, bo z mojego banku nie obsługuje. Mógłbyś zapłacić za mnie a ja Ci od razu zrobię przelew na konto plus dorzucę coś od siebie?" – na ogół tak wyglądają wiadomości, które otrzymują znajomi osoby, na które konto włamał się oszust.

Czytaj też:

Jak się obronić?
Po pierwsze dobrym pomysłem jej ustawienie dwuetapowego logowania do Facebooka – po wpisaniu hasła należy podać jeszcze kod sms, który otrzymamy na podany przez nas numer. Po drugie, warto sprawdzać, czy w historii logowania do Facebooka nie ma żadnych podejrzanych aktywności (na zdjęciach powyżej zobaczycie, gdzie można to sprawdzić). Samo sprawdzenie historii wysłanych wiadomości pod kątem podejrzanych treści nie wystarczy, bo oszust kasuje wszelkie ślady swojej aktywności. Jeśli wykryjecie ślady działalności oszusta, jak najszybciej wylogujcie się ze wszystkich sesji, bo oszust może być wciąż zalogowany na swoim komputerze (jak to zrobić: screen powyżej z czerwoną strzałką) i zmieńcie hasło.

Jeśli otrzymaliście podobną prośbę, najlepiej zachować szczególną ostrożność. W przypadku bliskich znajomych najlepiej upewnić się telefonicznie, czy faktycznie rozmawiamy z właściwą osobą, w przypadku dalszych – załóżcie od razu, że to oszustwo.

W obu przypadkach należy też zawiadomić policję.


od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto