Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sylwester 2017: bezpieczeństwo przede wszystkim. Ostrożnie z fajerwerkami

Olga Krzyżyk
Sylwester 2017: bezpieczeństwo przede wszystkim
Sylwester 2017: bezpieczeństwo przede wszystkim Arc
Sylwester 2017: bezpieczeństwo przede wszystkim. Ostrożnie z fajerwerkami. W ciągu roku są tylko dwa dni, kiedy można legalnie odpalać sztuczne ognie bez zakłócania spokoju. To 31 grudnia i 1 stycznia.

Sylwester 2017: bezpieczeństwo przede wszystkim. Ostrożnie z fajerwerkami

W jedną sylwestrową noc odpalanych jest więcej fajerwerków niż przez cały rok. 31 grudnia o północy niebo ponownie rozświetli się kolorowymi wybuchami. W taki „wybuchowy” sposób już tradycyjnie zostanie przywitany nowy rok.

Sztuczne ognie wyglądają zjawiskowo, jednak trzeba pamiętać, że są to materiały pirotechniczne, które mogą być także niebezpieczne. Na szczęście w minionym roku w Świętochłowicach nie odnotowano żadnych większych incydentów, w tym pożarów spowodowanych nieprawidłowym odpaleniem fajerwerków. W Polsce dochodzi jednak każdego roku do licznych wypadków np. poparzeń.

- Fajerwerki zawierają materiał wybuchowy i mogą stanowić zagrożenie, jeżeli wykorzystywane są w sposób niezgodny z instrukcją lub przez osoby niepełnoletnie, bądź znajdujące się pod wpływem alkoholu – mówi mł. kpt. Rafał Binięda, rzecznik prasowy świętochłowickiej straży pożarnej.

- Nieumiejętne korzystanie z tych wyrobów pirotechnicznych może powodować oparzenia i okaleczenia głowy i rąk, urazy oczu lub nawet jego utratę, poważne rany dłoni oraz uszkodzenia słuchu- dodaje.

Trzeba pamiętać, że nieletni mogą odpalać petardy tylko pod nadzorem osoby dorosłej. Ważne jest także to, że handlarze nie mogą sprzedawać dzieciom i młodzieży materiały wybuchowych i środków pirotechnicznych. Sprzedawcy powinni kontrolować, czy osoba która kupuje sztuczne ognie skończyła 18 lat. W ofercie są petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie, strzelające kulki, fontanny, wyrzutnie rurowe. To wszystko to różne rodzaje fajerwerków. Przed ich zakupem powinno się, jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

- Kupując fajerwerki lub petardy, zwróćmy uwagę, czy mają atest (polska norma nr PN-C-86061), nazwę produktu i klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta oraz aktualną datę przydatności – przestrzega sierż. szt. Marcin Michalik, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

- Przed odpaleniem materiałów pirotechnicznych przeczytajmy instrukcję, który musi być po polsku i znajdować się na opakowaniu – dodaje.

Najczęstsze wypadki przy okazji odpalania petard i ogni sztucznych to celowanie w okna, budynki lub innych ludzi, czy próby ponownego odpalenia fajerwerku, który nie wybuchł. Pamiętać trzeba, że nie wolno ponownie odpalać sztucznych ogni, bo mogą wybuchnąć w ręce.

- Fajerwerki najlepiej odpalać wyłącznie na otwartych przestrzeniach z dala od zabudowań, pojazdów i miejsc przebywania innych osób. Pamiętajmy, że wybuchowi fajerwerków towarzyszy wysoka temperatura i gwałtowny przyrost ciśnienia. Zbyt bliska odległość od budynków, a zwłaszcza odpalanie ich z okien lub balkonów może być przyczyną pożarów, uszkodzeń obiektów i utraty zdrowia naszego lub innych osób – mówi mł. kpt. Rafał Binięda.

Pamiętajmy o tych kilku zasadach bezpieczeństwa, by sylwestrowa, szampańska zabawa nie zakończyła się wypadkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto