MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dworce kolejowe na Mazowszu w nowej odsłonie. Przepiękne budynki mają prawie 150 lat. Tak wyglądają po modernizacji

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Tak wygląda dworzec w Pilawie po metamorfozie
Tak wygląda dworzec w Pilawie po metamorfozie PKP
Dwa mazowieckie dworce kolejowe przeszły przebudowy. Wnętrza zostały odświeżone i nabrały dawnego blasku, zmieniło się też otoczenie wokół obiektów. Budynki w są już otwarte dla podróżnych.

Mają ponad sto lat i są zabytkowe, teraz przeszły remont, by stać się bardziej komfortowe da podróżnych podróżnych. Mowa o dworcach Pilawa i Życzyn, które znów obsługują pasażerów.

Tak wygląda dworzec w Pilawie po metamorfozie

Dworce kolejowe na Mazowszu w nowej odsłonie. Przepiękne bud...

Dworzec w Pilawie

Dworzec w Pilawie został zniesiony w 1877 roku. W ostatnim czasie elewacja budynku – w formie muru pruskiego – została poddana renowacji.

„Elementy drewniane przeszły konserwację, uzupełniono w nich również ubytki, natomiast przestrzenie pomiędzy nimi pokryto tynkiem i pomalowano na biało. Wykonano także nową konstrukcję drewnianą stropu oraz wymieniono pokrycie dachowe na blachę tytanowo-cynkową. Na elewacji pojawiły się także nowe elementy, takie jak zegary i napisy „dworzec kolejowy” oraz z nazwą miejscowości. Budynek zyskał również iluminację podświetlającą jego bryłę nocą” – informują Polskie Koleje Państwowe.

W czasie remontu odtworzona została stolarka okienna, kasowa i drzwiowa w kolorze brązowym oraz boazeria nawiązująca do historycznego wystroju budynku. Wystrój poczekalni nawiązuje do czasu powstania dworca. Wnętrze obiektu zaprojektowano natomiast nowocześnie. Widoczne są tam gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegar.

W pobliżu poczekalni znajduje się pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem i toalety. Resztę przestrzeni na parterze zajmują biura spółek kolejowych oraz niewielki lokal na wynajem.

Przebudowa dworca wiązała się także ze zmianami w najbliższym otoczeniu budynku. Pojawiły się nowe chodniki, nawierzchnie drogi i elementy małej architektury, takie jak wiata rowerowa czy parking samochodowy.

145-letni Dworzec Życzyn

Drugi z dworców, który przeszedł ostatnio przebudowę, to obiekt wzniesiony w 1883 roku Dworzec Życzyn, znajdujący się w miejscowości Podebłocie. To, co charakteryzuje ten zabytkowy budynek, to to, że niemal w całości został on wykonany z drewna.

„W ramach zakończonej inwestycji elewacja dworca przeszła jedynie drobne zabiegi konserwacyjne, takie jak malowanie i uzupełnienie ubytków, gdyż jej renowację przeprowadzono w 2013 roku. Nowością na niej są przestrzenne i podświetlane napisy z nazwą dworca, a także okrągły zegar od strony peronów. Uroku drewnianemu budynkowi dodaje również iluminacja nocna” – wyjaśniają Polskie Koleje Państwowe.

Największe zmiany można znaleźć wewnątrz dworca. Ściany w poczekalni są pokryte boazerią, wyeksponowany został historyczny piec kaflowy. Podłogę wykonano częściowo z oryginalnych płytek terakotowych, które uzupełniono gresami o zbliżonym wymiarze, układzie i stonowanej kolorystyce pasującej do zabytkowych elementów. W poczekalni na podróżnych czekają ławki, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

Metamorfoza widoczna jest także w otoczeniu dworca. „Przy budynku ułożono nową nawierzchnię i wytyczono miejsca parkingowe dla samochodów. Ponadto powstała nowa wiata rowerowa. Uporządkowana została także zieleń dookoła budynku dworca oraz pojawiły się nowe elementy małej architektury, takie jak ławki, lampy czy kosze” – czytamy.

Na wyremontowanych dworcach – zarówno w Pilawie, jak i Życzynie, wyeliminowano bariery architektoniczne oraz wprowadzono wiele ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami. Zastosowano tam też energooszczędne oświetlenie czy systemy inteligentnego zarządzania budynkami, które optymalizują zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Ponadto na dachu dworca w Pilawie zamontowano 30 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania zielonej energii.

Przebudowy dworców Pilawa i Życzyn to koszt odpowiednio 11,5 mln zł i 9,2 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Wykonawcą prac budowlanych była firma budowlana Anna – Bud sp. z o.o. Dokumentację projektową dla modernizacji dworca w Pilawie opracowała pracownia AMT sp. z o. o. Natomiast dla dworca Życzyn firma Demiurg sp. z o.o. Inwestycje zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto