Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna atrakcja na grodzisku w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie. Powstał tam jedyny taki piec w całym regionie

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Tradycyjny, średniowieczny piec chlebowy, jedyny taki w województwie podlaskim można podziwiać w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie. W tego typu piecach dawno temu Słowianie piekli chleby i podpłomyki. Pod Korycinem już w tym sezonie będzie można spróbować takich wypieków.

Piec w Milewszczyźnie to dzieło Marcina Wudniaka, mistrza zduńskiego z Inowrocławia w województwie kujawsko-pomorskim. Przyjechał do nas specjalnie po to, aby stworzyć unikatową budowlę, która będzie nie tylko dodatkową atrakcją Parku, ale też będzie spełniała użyteczną funkcję.

- To jest piec służący do pieczenia chleba, ale też wszelakich innych potraw, bo można też upiec w nim ciasto, pizzę, mięsiwo, a także potrawy garnkowe. Po okresie około dwóch tygodni, kiedy piec wyschnie, będzie można normalnie go użytkować - mówi mistrz zduński.

Piec według dawnych metod powstawał kilka dni. Został odwzorowany na podstawie dawnych, średniowiecznych pieców, które służyły mieszkańcom słowiańskich grodów. Ich historia sięga I wieku przed naszą erą.

Do jego zbudowania zostały użyte wyłącznie naturalne materiały. To kamienie, glina i słoma. Ta ostatnia spełnia aż dwie ważne role.

- Słoma ma dwojakie zastosowanie. Po pierwsze wzmacnia konstrukcję, po drugie izoluje - wyjaśnia Marcin Wudniak.

Średniowieczny piec to kolejna atrakcja, którą będzie można obejrzeć w Parku Kulturowym Korycin Milewszczyzna.

- To uzupełnienie oferty Parku Kulturowego - nie ma wątpliwości Mirosław Lech, wójt gminy Korycin. - Piec będzie wykorzystywany w celach edukacyjnych, ale również smakowych, ponieważ będzie można tu piec chleb i podpłomyki. Myślę, że spróbujemy również mięsiwa.

Podkreśla, że cały czas szuka nowych pomysłów na uatrakcyjnienie Parku i nowych możliwości pozyskiwania środków finansowych.

- Ten piec idealnie pasuje do tego miejsca. Gród powstał bowiem w drugiej połowie X wieku. Z pewnością więc mieszkańcy wczesnośredniowiecznego grodu korzystali z tego typu urządzeń, żeby wzbogacić swoje jadło - mówi Mirosław Lech.

Park w Milewszczyźnie ukazując ponad 1000 lat historii naszych ziem. Zorganizowany został na bazie wczesnośredniowiecznego grodziska otoczonego palisadą. Prezentuje różne etapy osadnicze tego terenu.

To wszystko pokazane i opisane jest w nowoczesny sposób. Park naszpikowany jest multimediami, planszami i tablicami informacyjnymi. Są makiety, autentyczne eksponaty i artefakty. Obiekt przystosowany jest do samodzielnego zwiedzania. Umożliwią to kioski multimedialne, dzięki którym uruchamiać się będą prezentacje.

Park Kulturowy to jedna z największych inwestycji zrealizowanych w gminie Korycin. Jej wartość to 5,447 mln zł, z czego dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej stanowiło aż 85 procent kosztów projektu, czyli 4,630 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto