Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania Laboratoryjne – diagnostyka najważniejsza

Redakcja
Reklama MM
Jak często powinniśmy wykonywać podstawowe badania służące ocenie stanu zdrowia naszego organizmu? Raz do roku, czy może tylko na wyraźne wskazanie lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty? Należy pamiętać, że częstotliwość wykonywania podstawowych badań laboratoryjnych zależy zarówno od stanu zdrowia naszego organizmu jak i od wieku mówi mgr Anna Jurczyk – kierownik laboratorium S.

P.L.S. MEDICUS.
Na dzień dzisiejszy możemy zgłosić się na badania krwi zalecone przez lekarza prowadzącego jak i zapytać o podstawowy lub interesujący nas panel badań w laboratorium.

Zaleca się, aby morfologię krwi z rozmazem i OB wykonywać raz do roku. Podobne zalecenie dotyczy analizy ogólnej moczu oraz poziomu glukozy na czczo.
Po 30 r.ż. należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu zdrowia wątroby (służy do tego oznaczenie enzymów wątrobowych AST i ALT, tzw. ASPaT i ALaT) i ocenie gospodarki lipidowej (cholesterol całkowity, cholesterol HDL, LDL oraz trójglicerydy). Mężczyznom po 40 r.ż. zaleca się badanie poziomu PSA – ocena funkcji gruczołu krokowego.
Należy uważnie obserwować swój organizm – pewne objawy z jego strony niejednokrotnie przyspieszają lub wymuszają na Nas wykonanie badań podstawowych i specjalistycznych wcześniej lub częściej niż podają ogólne zalecenia.

Czy wszystkie wymienione powyżej badania wykonamy w Państwa laboratorium?

Oczywiście. Oprócz wyżej wymienionych badań wykonujemy również inne badania, m. in. z zakresu Hematologii, Koagulologii (krzepnięcia krwi), Biochemii, Immunochemii (hormony tarczycy, hormony płciowe, markery nowotworowe), Serologii grup krwi, Analityki Ogólnej.
Na badania można zgłaszać się do Laboratorium Analitycznego S.P.L.S. MEDICUS codziennie, za wyjątkiem niedziel. Warto nadmienić, że wyniki wykonywanych badań można odbierać w tym samym dniu (z wyjątkiem sobót i niedziel).

Ostatnio coraz częściej słyszymy o chorobach tarczycy. Czy u Państwa w Laboratorium można wykonać badania oceniające stan tego gruczołu?

Tak. Głównym testem oceniającym stan tarczycy jest zbadanie poziomu TSH (hormon tyreotropowy). W dalszej kolejności, w przypadku nieprawidłowego poziomu TSH można ocenić wolne hormony tarczycy (fT3 - wolna trójjodotyronina i fT4 – wolna tyroksyna). W naszym Laboratorium oznaczamy również całkowite poziomy tych hormonów (T3 i T4). W przypadku konieczności dalszej diagnostyki stanu tarczycy – można wykonać oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO) oraz przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-Tg).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto