Bar w środku, a na zewnątrz fontanna i dużo zieleni. Mieszkańcy zdecydowali, jak powinien wyglądać dworzec PKP po przebudowie

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
archiwum
Udostępnij:
Zakończyły sie konsultacje społeczne w sprawie remontu budynku dworca PKP w Sokółce. W sumie niemal 600 mieszkańców w anonimowej ankiecie wypowiedziało się na temat największej i najdroższej gminnej inwestycji w historii. Koszt całej inwestycji to bowiem aż niemal 29,5 mln zł.

W dawnym dworcu PKP ma powstać nowoczesne Gminne Centrum Przesiadkowe. Czyli miejsce, gdzie ze środków komunikacji będą mogli korzystać zarówno pasażerowie pociągów, jak i autobusów.

Ale nie tylko. W budynku dworca będzie mieściła się jakaś działalność. Jaka konkretnie?Jedno z pytań zawartych w ankiecie dotyczyło właśnie tego, jakie funkcje oprócz komunikacyjnych powinien posiadać dworzec już po przebudowie.

Mieszkańcy mieli w tej kwestii wiele propozycji, jednakże najczęstszą odpowiedzią było otwarcie baru szybkiej obsługi - aż 71% opowiedziało się za tym pomysłem.

Na drugim miejscu ważne dla mieszkańców okazało się ulokowanie w budynku dworca sklepu z pamiątkami/ informacji turystycznej - 60%. Mieszkańcy Sokółki liczą, że taki sklepik przyciągnie uwagę turystów, co wpłynie korzystnie na dalszy rozwój ich miasta.

Istotne jest również umieszczenie tam sklepu spożywczego, aż 46% ankietowanych stwierdziło, że to bardzo dobry pomysł.

Respondenci mieli również inne propozycji, m.in. centrum handlowe, pracownia fotograficzna, sale taneczne, kiosk z gazetami, restauracja/kawiarnia, pokoje do wynajęcia, mała scena na wydarzenia kulturalne, automaty z przekąskami, napojami, jak również maseczkami i rękawiczkami.

Konsultacje dotyczyły także tego, jak ma wyglądać budynek dworca po remoncie. Budynek dworca został wybudowany w latach 70. XIX wieku, gdy powstała linia kolei warszawsko-petersburskiej. Czy ma być utrzymana dotychczasowa bryła, czy może nadać jej bardziej nowoczesny kształt?

I tak, ponad połowa, tzn. 50% respondentów stwierdziło, iż przebudowa budynku dworca powinna zostać zrealizowana z połączenia architektury historycznej i nowoczesnej, 34%, że wyłącznie z zachowaniem architektury historycznej, 10% z całkowicie nowoczesną architekturą. Jedynie 4% chciałyby ,aby obecny wygląd dworca został zachowany.

Największe zainteresowanie wśród mieszkańców Sokółki wzbudziło pytanie dotyczące propozycji przebudowy dworca i zagospodarowania terenu wokół niego. Jakie mają na to pomysły? To np. fontanna, tak jak było kiedyś, dużo zieleni, kwiatów, ścieżka rowerowa, parking dla samochodów, plac dla dzieci, mały park z wiatą i ławeczkami, deptak podobne jak w Białymstoku, park wypoczynkowy z ławeczkami czy klub młodzieżowy.

Co ważne, analiza wyników ankiety pokazuje, iż mieszkańcy popierają przebudowę dworca. Aż 65% z nich jest przekonanych, że ta inwestycja wpłynie korzystnie na dalszy rozwój Sokółki. A aż 87% z nich uważa, że przebudowa dworca jest inwestycją konieczną.

Na przebudowę dawnego dworca PKP w Sokółce gmina Sokółka otrzymała dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych - Polski Ład. Rządowe dofinansowanie wynosi ponad 26,5 mln zł. Koszt całej inwestycji to 29,5 mln zł.

Za te pieniądze zostanie przebudowany sam budynek dworca wraz z siecią wodno- kanalizacyjną. Wybudowana zostanie też infrastruktura towarzysząca m.in. parking i ścieżka rowerowa, chodniki, zatoki i wiaty przystankowe komunikacji miejskiej i międzymiastowej, strzeżony postój TAXI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie