Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe maseczki odsłoniły skalę oszustw za wywóz odpadów. Burmistrz Sokółki zapowiada kontrole

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Niemal co czwarty mieszkaniec gminy Sokółka nie płaci za wywóz śmieci! Tak wynika z danych Urzędu Miejskiego w Sokółce. Sprawa wyszła na jaw przy okazji rozdawanych przez gminę darmowych maseczek ochronnych. Burmistrz Ewa Kulikowska zapowiada, że wkrótce ruszą kontrole tzw. deklaracji śmieciowych

- Nie spodziewałam się, że skala tego jest aż tak duża - mówi burmistrz Ewa Kulikowska. - A przecież to jawna niesprawiedliwość. Nie może być tak, że jedni płacą, a drudzy nie.

Sprawa wyszła na jaw przy okazji akcji rozdawania darmowych maseczek. Burmistrz Ewa Kulikowska zadeklarowała, że maseczkę otrzyma każdy mieszkaniec gminy. Ich liczbę wyliczono na podstawie złożonych deklaracji. Wyszło, że w gminie jest 18 200 mieszkańców.

Burmistrz Sokółki o sytuacji w sokólskim MPO i wywozie zalegających śmieci

Pierwsze maski trafiły wyłącznie do mieszkańców 65+. Ale kilka dni temu zaczęły być rozdawane także wśród wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek. Na początek na wsiach, potem także w mieście.

I tu zaczęły się problemy. Ktoś, kto nie otrzymał maseczki, na sokólskim Spotted napisał roszczeniowy komentarz: "Każdy dostał maseczkę, która miała trafić do mieszkańców? Na kilku domowników jedna maska, niektóre domy w tej samej wsi nie dostały."

Wpis zobaczyła także burmistrz.
- Mieszkańców mamy ponad 25 tysięcy, a z deklaracji śmieciowych wynika, że mamy ich tylko nieco ponad 18200. Wynika, że raptem ubyło nam ludzi w gminie o kilka dobrych tysięcy? Pracownicy gminy szyją maseczki mieszkańcom, więc skoro mamy około 18200 mieszkańców, to tyle maseczek będzie rozdanych - tłumaczy Ewa Kulikowska.

Na to czekają wszyscy mieszkańcy! Top 10 najbardziej wyczekiwanych inwestycji

I dodaje: - Okazuje się, że około 7 tysięcy mieszkańców w ogóle nie płaci za odbiór śmieci. Jeżeli przemnożyć tę liczbę przez 12 miesięcy i 14 zł za wywóz odpadów segregowanych, to daje nam kwotę 1 mln 176 tysięcy złotych. Aż tyle na tym traci gmina! Dlaczego ktoś kto płaci ma dopłacać za tego co nie płaci? Przecież gdyby wszyscy płacili, to podwyżki za śmieci byłyby mniejsze, bo rozłożyłyby się na każdego mieszkańca, a nie tylko na co czwartego - mówi.

Burmistrz nie ukrywa, że nie zamierza dalej tolerować oszukiwania na deklaracjach. I zapowiada kontrole. Póki co, wszystkim tym, którzy w deklaracjach zaniżyli liczbę domowników lub w ogóle ich nie złożyli, daje ostatnią szansę.

- Do końca maja dajemy czas na złożenie właściwych deklaracji. Po tym czasie, będziemy to weryfikować robiąc np. kontrole krzyżowe - zapowiada burmistrz.

Śmieci tyle na ulicach, że aż mogła wybuchnąć jakaś plaga

To jednak nie koniec. Jeśli w czerwcu okaże się, że nie wszyscy skorzystali z abolicji, zostaną stworzone specjalne mapy. Te nieruchomości, które nie mają złożonych deklaracji będą zaznaczone i nie będą z nich zabierane odpady.

Co więcej, burmistrz zamierza ostro walczyć z tymi, którzy podrzucają odpady do kontenerów w mieście lub wysypują śmieci do lasów. W tym celu mają zostać zakupione mobilne fotopułapki.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto