18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnoślązaku zadbaj o oczy. Sprawdź swój wzrok

BN
fot. Polskapresse
W czasie kampanii edukacyjnej "Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce" mieszkańcy województwa dolnośląskiego będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat prezbiopii - procesu, który dotyka ludzi po 40. roku życia.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA - codziennie dostarczymy Ci świeże informacje

W dniach od 11 do 26 maja organizatorzy kampanii edukacyjnej zapraszają osoby po czterdziestce na bezpłatne badania ostrości wzroku do wybranych salonów optycznych.

Lista salonów optycznych dostępna jest na stronie dedykowanej prezbiopii www.czasnawzrok.pl. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na badania należy umówić się wcześniej telefonicznie lub osobiście.

Celem akcji jest dostarczenie informacji na temat prezbiopii oraz najlepszych sposobów jej korygowania. - Prezbiopia nie jest chorobą, lecz procesem fizjologicznym wynikającym ze starzenia się organizmu i zmniejszenia elastyczności pewnych elementów gałki ocznej. Spotyka się ją zarówno u osób z nadwzrocznością, krótkowzrocznością, jak i u osób bez wad wzroku - wyjaśnia prof. Marta Misiuk-Hojło, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu, patron merytoryczny akcji "Czas na wzrok".

Na początku wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są już prezbiopami. W początkowym okresie nie jest to takie oczywiste. Najpierw mogą się pojawić sygnały w postaci częstych bólów głowy, nawracającego zapalenia spojówek, bo akomodacja oka jeszcze działa. Potem symptomy stają się bardziej konkretne. Może wystąpić wrażenie zamazanego obrazu w trakcie patrzenia w dal. Albo punkt do tej pory bliski zaczyna się oddalać. Jeżeli np. w sklepie musimy odsuwać od oczu etykietę na towarze na coraz większą odległość, by ją przeczytać, to jest to ważny sygnał alarmowy.

MASZ PROBLEM? - w naszym poradniku znajdziesz odpowiedź na każde pytanie

Opóźnienie decyzji o odpowiedniej korekcji wzroku może skutkować przewlekłymi zapaleniami spojówek, uporczywymi bólami głowy i innymi zaburzeniami widzenia. Tych kłopotów można by uniknąć, gdyby w odpowiednim czasie okulista zapisał okulary korygujące. - Aby skorygować prezbiopię, stosujemy odpowiedni dodatek do bliży, powodując ponowne wyraźne postrzeganie obrazu z bliskiej odległości - mówi prof. Marta Misiuk-Hojło. - Mamy do wyboru kilka metod: okulary dwuogniskowe, okulary progresywne, soczewki kontaktowe i zabiegi chirurgiczne. Okulary progresywne to współczesna metoda korekcji prezbiopii, o której wielu pacjentów nie wie.

Warto więc wykonać pełne badanie okulistyczne , które nie tylko pomoże ocenić, czy i w jakim stopniu dotyka nas zjawisko prezbiopii, ale także pozwoli wykryć inne choroby oczu, które statystycznie częściej pojawiają się właśnie po czterdziestce. Dotyczy to przede wszystkim jaskry, która ujawniona na wczesnym etapie jest możliwa do leczenia bez interwencji chirurgicznej.

Więcej szczegółów na temat prezbiopii oraz rozwiązań dla prezbiopów znajduje się na stronie internetowej www.czasnawzrok.pl.

Zobacz też: Wrocław ma nowych strażników miejskich (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto