Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferm kurzych w Kruszynianach nie będzie. Zamiast nich powstanie park kulturowy, by chronić ten teren przed niechcianymi inwestycjami

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
fb/Podlaski Konserwator Zabytków
Park krajobrazowy lub park kulturowy powinien powstać w Kruszynianach, by chronić zabytkową wieś przed przemysłowymi inwestycjami rolniczymi. To konkluzja z wizyty wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalnego konserwatora zabytków - prof. Magdaleny Gawin w województwie podlaskim.

Spotkanie zorganizowane przez prof. Małgorzatę Dajnowicz, podlaskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków z udziałem wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalnego konserwatora zabytków prof. Magdaleny Gawin, dotyczyło możliwości rozszerzenia ochrony wsi Kruszyniany - zabytkowej wsi w gminie Krynki.

- W związku z planowanymi inwestycjami, dotyczącymi budowy ferm przemysłowych drobiu w odległości około 1400 metrów od granicy ochrony konserwatorskiej Kruszynian, postanowiłam zorganizować zamknięte spotkanie merytoryczne z udziałem prof. Magdaleny Gawin na temat dalszych możliwych i szerszych form ochrony wartości kulturowych związanych z tą miejscowością - powiedziała podczas konferencji prasowej prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaski wojewódzki konserwator zabytków.

- Kruszyniany są wyjątkowym miejscem. Przypomnę - Kruszyniany oraz Bohoniki to są Pomniki Historii, a to najwyższe wyróżnienie i najwyższa forma ochrony, równoznaczna z listą UNESCO - mówiła prof. Magdalena Gawin.

Uczestnicy spotkania w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku wspólnie wypracowali kompromis dotyczący możliwych form ochrony Kruszynian. Chodzi o utworzenie parku kulturowego lub parku krajobrazowego.

- To daje nadzieję na powstrzymanie planowanej degradacji terenu - mówił przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski.

Z kolei burmistrz Krynek Jolanta Gudalewska zapowiedziała, że decyzja o utworzeniu parku kulturowego będzie wypracowywana między innymi w oparciu o opinie mieszkańców.

Kruszyniany to wieś położona na wschodnich krańcach województwa podlaskiego, zamieszkana zarówno przez muzułmanów, jak i mniejszość chrześcijańską. Znajdujący się tam zabytkowy meczet i cmentarz muzułmański stanowią materialne źródło dziejów Tatarów Polskich. Są dowodem bogactwa kulturowego i tolerancji religijnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz świadectwem wielowiekowego funkcjonowania społeczności muzułmańskiej w państwie chrześcijańskim. Zarówno meczet, jak i cmentarz mają status Pomnika Historii.

Ochroną konserwatorską objęty jest także historyczny układ przestrzenny wsi Kruszyniany (tzw. układ ruralistyczny), a co za tym idzie - pozostaje on od wielu lat pod stałą kontrolą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. Teren ten obejmuje przestrzenne założenia wiejskie, zawierające zespoły budowlane i pojedyncze budynki, rozmieszczone w układzie historycznych podziałów własnościowych i funkcjonalnych, w tym ulic lub sieci dróg.

Wiceminister kultury wraz z wojewodą podlaskim i podlaskim wojewódzkim konserwatorem zabytków odwiedzili w Kruszynianach meczet, cmentarz muzułmański oraz Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto