Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internet szerokopasmowy dla 88 procent mieszkańców Podlasia

MG/ska
pixabay
88 procent mieszkańców województwa podlaskiego będzie miało dostęp do internetu szerokopasmowego. Zasięg obejmie niemal trzy tysiące miejscowości (trzy razy więcej niż obecnie).

Do końca września 2015 r. w regionie ma być 1880 km sieci szerokopasmowej. Będzie 8 węzłów szkieletowych (Suwałki, Łomża, Białystok, Grajewo, Sokółka, Hajnówka, Siemiatycze, Wysokie Mazowieckie) i 173 węzły dystrybucyjne. Dzięki tej inwestycji dostęp do internetu może uzyskać 88 procent Podlasian. W ramach projektu, dla mieszkańców miejscowości objętych przebiegiem sieci szerokopasmowej przygotowano szkolenia z obsługi internetu. Do końca września br.ma zostać przeszkolonych 1400 osób.

Istotnym elementem projektu sieci szerokopasmowej jest wybór operatora infrastruktury, czyli tego, kto będzie
zarządzał. Województwo podlaskie wybrało model rozdzielenia funkcji projektowania i budowy sieci od zarządzania. Kolejnym etapem przedsięwzięcia jest wybór operatora.

Do wybudowania w Podlaskiem zostało jeszcze około 600 kilometrów szerokopasmowej sieci. Wszystkie prace mają zakończyć się do września. br. - Musimy zdążyć na czas. Nie ma innego wyjścia. Część robót jest już odebrana, inne są w trakcie odbiorów. Internet szerokopasmowy to korzyści dla mieszkańców, biznesu i administracji w naszym regionie - tłumaczy Anna Naszkiewicz, wicemarszałek odpowiedzialna za ten projekt.

Wiadomo, że w 70 procentach zakończona jest już budowa rurociągów, którymi popłynie światłowód. - W całym regionie mamy już wybudowanych 1200 kilometrów. Łącznie będzie ich 1800. Najbardziej zaawansowane prace są w rejonie Hajnówki i Siemiatycz - mówi Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektorka Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w urzędzie marszałkowskim.

Kończą się też prace w Białymstoku. Teraz prowadzone są jeszcze przy wyjeździe z miasta w kierunku Fast. Kierunek Zabłudów jest już gotowy.

W całym województwie szerokopasmowa sieć obejmie prawie trzy tysiące miejscowości. To oznacza, że dostęp do szerokopasmowego internetu może uzyskać blisko 88 proc. mieszkańców Podlaskiego. Co ważne, internet bezpośrednio do domów będą już doprowadzać lokalni operatorzy. Ci już czekają na uruchomienie sieci, która ma zacząć działać pod koniec tego roku. Cennik dostępu do szerokopasmowego internetu ma być konsultowany z władzami województwa.

Sieć szerokopasmowa umożliwi operatorom dotarcie do terenów o mniejszym zaludnieniu. Jak tłumaczy Anna Naszkiewicz dostęp do internetu to dostęp do informacji, a tco za tym idzie - większy poziom wiedzy, kompetencji, możliwości zdalnego uczenia się i podejmowania pracy.

Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 250 mln zł (85 proc. pieniędzy z Unii 10 proc. z budżetu państwa, a 5 proc z funduszy województwa).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto