Każdy może zdecydować, jak będzie wyglądała inwestycja za 30 mln zł. Ruszają konsultacje w sprawie remontu dworca PKP

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
archiwum
Udostępnij:
W jakim kierunku architektonicznym pójść? Jaka działalność biznesowa powinna mieścić się w budynku dworca? To główne pytania, jakie stawiają władze gminy Sokółka podczas szeroko zakrojonych konsultacji społecznych w sprawie remontu budynku dworca PKP.

Trwają właśnie intensywne prace nad przygotowaniem strategii rozwoju regionu. Jej kluczowym elementem jest inwestycja obejmująca remont dworca PKP. To ogromne wyzwanie finansowe i logistyczne.

Na przebudowę dawnego dworca PKP w Sokółce gmina Sokółka otrzymała dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych - Polski Ład. Rządowe dofinansowanie wynosi ponad 26,5 mln zł. Koszt całej inwestycji to 29,5 mln zł.

Zgodnie z założeniami, w dawnym dworcu ma powstać Gminne Centrum Przesiadkowe. Czyli miejsce, gdzie ze środków komunikacji będą mogli korzystać zarówno pasażerowie pociągów, jak i autobusów.

Ale nie tylko. Są plany, aby w budynku dworca mieściła się np. apteka, sklep spożywczy, bar szybkiej obsługi czy usługi fryzjerskie. O tym, jaka działalność ostatecznie zostanie tam uruchomiona, mogą zdecydować wszyscy mieszkańcy. Ruszyły bowiem konsultacje w tej sprawie. W specjalnej ankiecie, którą można pobrać ze strony gminy, mieszkańcy mogą się wypowiedzieć w tej sprawie.

- Od dawna rozmawiam z mieszkańcami, co by tu jeszcze chcieli. Bo w tym dworcu nie będzie jedynie zlokalizowane Gminne Centrum Przesiadkowe, nie tylko zajezdnia dla autobusów i taksówek, nie tylko ułatwienie w poruszaniu się. Mieszkancy chcą w tym miejscu mieć coś dla siebie. Chcą, żeby powstał tam np. dobry punkt gastronomiczny, sklep całodobowy, może jakiś sklep z pamiątkami - mówi burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Konsultacje dotyczą także tego, jak ma wyglądać budynek dworca po remoncie. Budynek dworca został wybudowany w latach 70. XIX wieku, gdy powstała linia kolei warszawsko-petersburskiej. Czy ma być utrzymana dotychczasowa bryła, czy może nadać jej bardziej nowoczesny kształt? - na to pytanie też mogą odpowiedzieć mieszkańcy.

- Bazą do ostatecznej wersji są prace dyplomowe przygotowane przez dwie sokółczanki. Każda z nich jest inna. Jedna zakłada utrzymanie budynku w obecnej formie i kształcie. Druga - jest bardziej nowoczesna. Pod uwagę brana jest też wersja wypośrodkowana, która będzie łączyć tradycję z funkcjonalną nowoczesnością - opowiada burmistrz.

Za niemal 30 mln zł zostanie przebudowany sam budynek dworca wraz z siecią wodno- kanalizacyjną. Wybudowana zostanie też infrastruktura towarzysząca m.in. parking i ścieżka rowerowa, chodniki, zatoki i wiaty przystankowe komunikacji miejskiej i międzymiastowej, strzeżony postój TAXI.

Gmina ma pół roku na wyłonienie wykonawcy. Prace remontowe miałyby ruszyć w przyszłym roku. Zakończone zostaną najprawdopodobniej w 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie