Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korycin. Drugi w powiecie mural już jest skończony (zdjęcia)

eb
Już można podziwiać mural
Już można podziwiać mural eb
Moda na murale na ścianach budynków rozprzestrzenia się w naszym powiecie. Co prawda jeszcze bardzo powoli, ale jednak. Pierwszy mural powstał w tamtym roku w Sokółce. Drugi, właśnie jest malowany w sercu Korycina

To element projektu „Moja gmina, moja ojczyzna, mój świat”, na który Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie otrzymał dofinansowanie w ramach programu Pomost dla Niepodległej.

Projekt polegał na poszukiwaniach śladów historii i bohaterów, którzy mieli wpływ na kształt niepodległej Polski. Bo tacy na terenie Korycina istnieli.

Zobacz też inne atrakcje w Korycinie

Wykonanie biało-czerwonego muralu, nawiązującego wyglądem do tkaniny dwuosnowowej, jest ostatnim etapem przedsięwzięcia, na które złożył się szereg działań. W ich ramach młodzi ludzie poznali miejsca historyczne w swojej okolicy, odwiedzili wojenne groby. Wszystko dzięki wsparciu naukowców.

Żywe lekcje historii działają najlepiej

- Wiosną historyk Grzegorz Ryżewski opowiedział młodym ludziom i mieszkańcom naszej gminy o wydarzeniach związanych z odzyskiwaniem niepodległości na tym terenie - opowiada Bata Matyskiel, szefowa GOKSiT.

I jak podkreśla, ta żywa lekcja historii była doskonałą okazją do zmiany postrzegania własnego otoczenia. Projekt miał uświadomić zarówno młodym ludziom, jak i tym nieco starszym, ile trudu w odzyskiwanie niepodległości włożyć musieli nasi przodkowie.

- Wielu ludzi już o tym nie pamięta - tłumaczy szefowa instytucji.

To właśnie ona wpadła na pomysł, by 100-lecie niepodległości uczcić w tak niecodzienny, trwały sposób. Mural na budynku znajdującym się w centrum miasteczka wydał się najodpowiedniejszą pamiątką.

- Patriotyczny mural na wiele lat będzie stanowił trwały ślad naszych działań i dumy z tego, co udało nam się osiągnąć przez 100 lat niepodległości - tłumaczy szefowa GOKSiT.

Inicjatorce zależało na tym, by to, co będzie przedstawiał, było kojarzone z gminą i jednocześnie miało wartość historyczną.

Mural projektowali mieszkańcy

- Angażując lokalną społeczność w projektowanie patriotycznego muralu mamy pewność, że dzieło to będzie atrakcyjne dla mieszkańców tego regionu. Realizacja tego pomysłu miała też budować postawy obywatelskie, a także kształtować postawy nowoczesnego patriotyzmu - tłumaczy Beata Matyskiel.

Dodaje, że w Korycinie do tej pory nie było żadnego muralu w przestrzeni publicznej, zatem ten pomysł jest innowacyjny i na tyle oryginalny, że powinien spotkać się z uznaniem wśród lokalnej społeczności i turystów.

Do momentu ustawienia rusztowań, nie był pewny ostateczny kształt muralu. Finalnie zdecydowano, że będzie nawiązywał również do nowej wizytówki gminy, którą stała się tkanina dwuosnowowa.

Wybory samorządowe 2018: Twój głos się liczy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto