Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korycin. To miss Rzeczpospolitej wśród wiatraków (zdjęcia)

Ewa Bochenko
Ten wiatrak to będzie miss Rzeczpospolitej
Ten wiatrak to będzie miss Rzeczpospolitej EB
W Milewszczyźnie pod Korycinem 25 sierpnia po raz pierwszy uruchomiono wiatrak, który ma być ozdobą powstającego tam parku kulturowego. I jedną z głównych atrakcji. Dlaczego? Bo działa tak jak kiedyś. Za pomocą siły natury i ludzkich rąk

- To jest nasza perełka, miss Rzeczpospolitej wśród wiatraków- mówił Mirosław Lech, wójt gminy Korycin na uroczystym uruchomieniu wiatraku w Milewszczyźnie.

Właśnie powstaje tam Park Kulturowo Edukacyjny, a wiatrak będzie jedną z jego atrakcji. Dlaczego? Bo działa tak jak kiedyś. Napędzany wiatrem. Przybyli na uroczystość goście byli mocno zaskoczeni, ponieważ spodziewali się, że będzie przysłowiowe "pstryk" i wiatrak ruszy. Tymczasem nic podobnego się nie działo. Nie kryli zdziwienia, gdy okazało się, że czekamy na powiew wiatru. Niestety ten nie był łaskawy. Co prawda dzięki przesunięciu skrzydeł w bok, poruszyły się nieco, ale nie tak spektakularnie jak dzień wcześniej na próbie generalnej. Wiał wtedy silny wiatr i skrzydła obracały się bardzo mocno. W dniu uroczystości, spodziewając się kłopotów z brakiem podmuchów, dokładano nawet lotki do skrzydeł. Niestety niewiele to dało.

Ale pomiędzy przybyłymi na miejsce krążył filmik z próby uruchamiania, który upewnił wszystkich, że będzie on niewątpliwą atrakcją turystyczną. I to już niedługo. Inwestycja warta ponad 5 milionów ma zostać oddana do użytku w listopadzie.

Wpisany do rejestru zabytków wiatrak został przez gminę zakupiony dwa lata temu od prywatnego właściciela z Jatwiezi w gminie Suchowola. Stamtąd został przewieziony pod Korycin wiosną tego roku. Kawałek po kawałku.

Zobacz jak ten zabytek wyglądał przed rekonstrukcją

Dzięki niemu odwiedzający park w Milewszczyźnie będą mogli zobaczyć jak 100 lat temu pozyskiwano mąkę na chleb. Bez elektryczności i skomplikowanych mechanizmów.

Najpierw po przeniesieniu zabytku, inwestorzy zajmowali się odtworzeniem śmigieł, które niestety nie zachowały się. Potem rozpoczęły się prace konserwatorskie i upiększające młyn. Tak by był prawdziwą ozdobą. I mimo, że te prace wciąż trwają, wygląda on już bardzo imponująco. Tak jak zresztą pozostała część inwestycji, dzięki której już niedługo będziemy mogli zobaczyć jak na naszych terenach wyglądało życie 1000 lat temu.

Takie atrakcje będą na Was czekać

Co prawda na teren budowy kompleksu na razie wstęp jest wzbroniony, ale już z drogi można podziwiać zarówno wiatrak jak i inne budowle. I to wszystko w odległości około 2 km od krajowej ósemki.

Zobacz koniecznie: Superbakteria atakuje. Polscy lekarze są bezradni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto