Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Stanisław Gniedziejko zostaje w Sokółce. Ale już nie jako proboszcz parafii św. Antoniego

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
archiwum
Ksiądz kanonik Stanisław Gniedziejko, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, został wicekustoszem do spraw pielgrzymów w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce

Tę nominację ksiądz Stanisław Gniedziejko otrzymał z rąk arcybiskupa metropolity białostockiego Tadeusza Wojdy w minionym tygodniu.

Co de facto oznacza ta zmiana? Tak naprawdę niewiele, bo ksiądz Gniedziejko, który w tym roku kończy 70 lat, nadal będzie pracował w Sokółce. Aczkolwiek już nie w roli proboszcza. Tę funkcję przejmie nowy kapłan, będzie to 51-letni ksiądz Jarosław Ciuchna, dotychczasowy proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Sidrze.

Ksiądz Stanisław Gniedziejko przybył do Sokółki z Krypna w 1998 roku. Najpierw jako administrator, który miał pomagać ówczesnemu proboszczowi księdzu Tadeuszowi Kalinowskiemu. Po jego śmierci, z dniem 1 grudnia 2002 roku został mianowany proboszczem parafii.

Przez cały okres jego probostwa, sokólska parafia przeszła sporo zmian. Regularnie są tam prowadzone intensywne prace remontowe i porządkowe w kościele i jego otoczeniu.

Co się zmieniło? Blacha na dachu świątyni została wymieniona na miedzianą, przeprowadzono remont elewacji i muru otaczającego świątynię, założono deszczówkę wokół kościoła, wymieniono nagłośnienie wewnętrzne i wyremontowano organy, przebudowano dom katechetyczny na plebanię, powstał też nowy parking.

Dużym wyzwaniem inżynierskim była wymiana starej drewnianej konstrukcji dzwonów. Po jej zakończeniu przy dzwonach został zamontowany napęd elektroniczny i kuranty, które wygrywają pieśni religijne „Kiedy ranne wstają zorze” i Apel Jasnogórski.

W międzyczasie, sokólska parafia stała się miejscem Cudu Eucharystycznego. Była to niedziela 12 października 2008 roku. Na komunikancie pojawiła się plamka o czerwonej barwie, przypominająca skrzep krwi. Badania wykazały, że na hostii znajduje się fragment mięśnia sercowego człowieka będącego w agonii.Trzy lata później Eucharystię wystawiono w relikwiarzu na widok publiczny w bocznej nawie kościoła.

W związku z tymi wydarzeniami, kościół pw. św. Antoniego został podniesiony do rangi kościoła kolegiackiego i została przy nim ustanowiona Kapituła Kolegiacka Najświętszego Sakramentu. W 2017 roku kolegiatę ustanowiona sanktuarium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto