18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuchnia: przepisy pań z KGW - potrawy mięsne na każdą okazję

J.S.
Gęś w kapuście
Polecają panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rekowie

Składniki
pierś, uda i skrzydło gęsi
czerwona kapusta
jabłka
sól
pieprz
majeranek

Wykonanie 
Gęś dokładnie należy wyczyścić, przyprawić i ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Włożyć do piekarnika i piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza do uzyskania miękkości. 
W tym czasie obgotowujemy drobno poszatkowaną czerwoną kapustę. Dodajemy łyżkę gęsiego smalcu i starte jabłka, najlepiej kwaśne. Doprawiamy do smaku pieprzem, solą i cukrem. Dodajemy odrobinę musu żurawinowego. Na 20 minut przed zakończeniem pieczenia gęsi dodajemy do naczynia żaroodpornego czerwoną kapustę z jabłkami. Aby gęś była chrupiąca, należy zdjąć pokrywę naczynia.  

Przy okazji rada. Jeśli gęś jest bardzo tłusta, można przed pieczeniem nakłuć ją w kilku miejscach, dzięki czemu tłuszcz łatwiej się wytopi.

Czy wiesz, że? Gęsina była kiedyś w Polsce niezwykle popularna i chętnie jadana, szczególnie w XVII i XVIII w. Obecnie trwają starania nad przywróceniem tradycji jadania gęsi w Dniu Świętego Marcina.
Gęś w kapuście Polecają panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rekowie Składniki pierś, uda i skrzydło gęsi czerwona kapusta jabłka sól pieprz majeranek Wykonanie Gęś dokładnie należy wyczyścić, przyprawić i ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Włożyć do piekarnika i piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza do uzyskania miękkości. W tym czasie obgotowujemy drobno poszatkowaną czerwoną kapustę. Dodajemy łyżkę gęsiego smalcu i starte jabłka, najlepiej kwaśne. Doprawiamy do smaku pieprzem, solą i cukrem. Dodajemy odrobinę musu żurawinowego. Na 20 minut przed zakończeniem pieczenia gęsi dodajemy do naczynia żaroodpornego czerwoną kapustę z jabłkami. Aby gęś była chrupiąca, należy zdjąć pokrywę naczynia. Przy okazji rada. Jeśli gęś jest bardzo tłusta, można przed pieczeniem nakłuć ją w kilku miejscach, dzięki czemu tłuszcz łatwiej się wytopi. Czy wiesz, że? Gęsina była kiedyś w Polsce niezwykle popularna i chętnie jadana, szczególnie w XVII i XVIII w. Obecnie trwają starania nad przywróceniem tradycji jadania gęsi w Dniu Świętego Marcina. Mateusz Węsierski
Nie odeszły jeszcze w przeszłość czasy, gdy Wigilia była prosta, skromna, niewyszukana, zawsze postna, zaś święta - bogate, zwłaszcza w drób i mięsiwa, ciasta i przysmaki. Na święto podawano pieczone kaczki z jabłkami, gęsinę z czerwoną kapustą, pieczenie wieprzowe, własnoręcznie wędzone kiełbasy, kompoty z gruszek, jabłek czy dyni. Skarbnicą najdawniejszych przepisów są pomorskie wsie. Swoimi wypróbowanymi przepisami dzielą się panie z kół gospodyń wiejskich z Pomorza. Przedstawiamy wypróbowane przepisy na najlepsze potrawy mięsne.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto