Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kurniki pod Kruszynianami coraz bliżej. Jest zielone światło od burmistrz

mj
Bronisław Talkowski nie ukrywa, że decyzja 
burmistrz Krynek dająca inwestorowi zielone światło, to wielka tragedia
Bronisław Talkowski nie ukrywa, że decyzja burmistrz Krynek dająca inwestorowi zielone światło, to wielka tragedia archiwum
Inwestorowi, który chce wybudować kurniki, burmistrz Krynek wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. To bulwersuje przeciwników inwestycji, którzy od wielu miesięcy przekonują, że budowa kurników w bliskiej okolicy Kruszynian zniszczy nie tylko krajobraz, ale i cenne tatarskie dziedzictwo

Dla nas ta decyzja burmistrz jest tragiczna. Dobrze, że jest jeszcze droga odwoławcza, bo na pewno będziemy się odwoływać. A idąc tą drogą, którą podąża burmistrz Krynek, to za rok, półtorej, będą już u nas stały kurniki – nie ma wątpliwości Bronisław Talkowski, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach.

Kilka dni temu burmistrz Krynek wydała decyzję środowiskową dotycząca budowy dwóch kurników, które mają powstać pod Kruszynianami. Zaledwie 2 km od tatarskiej wioski z uznanymi w 2012 roku przez prezydenta RP Pomnikami Historii: meczetem i mizarem. Inwestorem jest miejscowy rolnik ze wsi Górka. Zamierza hodować około 90 tysięcy kur brojlerów.

Przeciwnicy inwestycji podkreślają, że fakt, że kurniki będą zlokalizowane nawet kilka kilometrów od Kruszynian, spowoduje, że straci na tym cała okolica. Przewidują, że gospodarstwa agroturystyczne, które funkcjonują na tym terenie, zaczną świecić pustkami, a i same wsie, które są coraz chętniej zasiedlane przez ludzi z różnych zakątków Polski, zaczną się zwyczajnie wyludniać.

– Nie chodzi tu tylko o naszą bytność jako Tatarów, ale też i o przyrodę. Ale zdaje się, że to nie jest ważne. Ważne jest tylko, że jeden człowiek będzie zarabiał parę złotych, ten co będzie miał kurniki i nas zasmrodzi. A całe towarzystwo, które tutaj dzisiaj funkcjonuje, gdzie jesteśmy pięknie postrzegani w całym kraju jest nieważne. Naprawdę brak słów, by to skomentować w logiczny sposób – nie ukrywa irytacji Bronisław Talkowski.

Jak tłumaczy Jerzy Citko, sekretarz w Urzędzie Miejskim w Krynkach, decyzja burmistrz została oparta na pozytywnych rekomendacjach państwowych instytucji.

– Wszystkie instytucje uzgadniające, czyli Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Regionalny Dyrektor Zarządu Wód i Gospodarki Wodnej, Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Marszałek Województwa Podlaskiego, wydały pozytywne opinie na temat raportu inwestora o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. To, zgodnie z prawem, obowiązuje nas przy wydawaniu decyzji – wyjaśnia.

I dodaje: – Opieramy się na dokumentach, które dostarcza nam inwestor i na dokumentach uzgadniających lub nie uzgadniających decyzję. Obowiązuje nas prawo i tego prawa burmistrz jako organ musi przestrzegać.

Przeciwko kurnikom opowiadają się nie tylko Tatarzy. Ale to właśnie ta mniejszość postrzegana jest jako największy przeciwnik inwestycji. To oni bowiem, występując oficjalnie pod sztandarem Regionalnego Centrum Kultury Tatarów Polskich Asman, walczą o uchronienie tych terenów przed śmierdzącymi kurnikami.

– W gminie przedstawiają to w ten sposób, że nikomu to nie przeszkadza, a tylko garstka Tatarów się burzy i wrzeszczy na cały kraj. Taka jest narracja, a to przecież protestują nie tylko Tatarzy. Wszystkie okoliczne wsie: Samniki, Żylicze, Kundzicze, Ciumicze, Górka – przekonuje Talkowski.

Sprawą kontrowersyjnej inwestycji interesują się też politycy. Poseł Robert Tyszkiewicz poinformował na fb, że zwrócił się w tej sprawie m.in. do ministra klimatu i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto