Mapa pedofilii w Kościele 2020: Gdzie dochodziło w Polsce do molestowania dzieci przez księży pedofilów? [LISTA] [RAPORT]

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
W internecie pojawiła się interaktywna mapa kościelnej pedofilii w Polsce. Przygotowała ją fundacja Nie Lękajcie Się. Mapa księży pedofilów jest aktualizowana na bieżąco. Zobaczcie, gdzie dochodziło do przypadków molestowania dzieci przez duchownych.

Mapa pedofilii w Kościele. Gdzie dochodziło do molestowania przez księży?

Mapa kościelnej pedofilii w Polsce powstała na podstawie informacji publikowanych w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Na mapie oznaczono sprawców i podejrzanych, ich ofiary, a także niektóre miejscowości, z których do Fundacji Nie Lękajcie się wpłynęły zgłoszenia od ofiar.

Na mapie zaznaczono 259 ofiar, 63 sprawców z wyrokami sądowymi, 50 opisywanych przez media spraw i 35 zgłoszeń. Twórcy mapy księży pedofilów podkreślają, że mapa wciąż nie pokazuje jednak skali problemu. "Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W wypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół" - czytamy na stronie Nie Lękajcie Się.

W ciągu jednego dnia mapę kościelnej pedofilii obejrzano ponad kilkaset tysięcy razy. Jak zapowiada posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która uczestniczyła w przygotowywaniu zestawienia, ma ono być na bieżąco rozbudowywane i uzupełniane o kolejne przypadki.

Mapa kościelnej pedofilii. Co oznaczają poszczególne kolory?

  • czarne – miejsca, w których przestępstw dopuszczali się duchowni skazani za czyny pedofilne. Na mapie podano ich inicjały, krótki opis sprawy i linki do stron mediów, które ją opisały. Fundacja “Nie lękajcie się” zebrała przypadki 63 skazań
  • pomarańczowe – miejsca, w których duchowni prawdopodobnie molestowali dzieci. Na mapie można znaleźć linki do artykułów, w których opisano oskarżenia wobec nich. Sprawy te nie miały jednak finału w sądzie, m.in. z powodu ich przedawnienia. Fundacja zebrała 50 takich doniesień
  • szare – miejsca, z których Fundacja otrzymała zgłoszenia od osób molestowanych w dzieciństwie przez duchownych. Zgodziły się na opowiedzenie anonimowo swojej historii i upublicznienie nazwy miejscowości, w której doszło do przestępstwa. Fundacja zebrała 35 takich relacji
  • bordowe – miejsca, z których pochodzą ofiary molestowania w polskim kościele, które zgłosiły się do Fundacji. Chciały pozostać zupełnie anonimowe, dlatego na mapie jedynie orientacyjnie oznaczono miejsce przestępstwa. Fundacja otrzymała 259 takich zgłoszeń

[g]13722896[/g] [g]13555478[/g]

Pedofilia w Kościele. Protesty na ulicach polskich miast

W niedzielę w kilku miastach Polski odbyły się marsze przeciwko pedofilii wśród duchownych. Uczestnicy manifestacji zwracali uwagę, że księża nie są pociągani do odpowiedzialności jak pozostali przestępcy. - Tak, są inni pedofile. Tylko, że w wypadku każdego innego pedofila, kiedy sprawa wyjdzie na jaw, taki człowiek idzie do więzienia. Księża nie idą do więzienia, tylko na inną parafię za zgodą Kościoła i krzywdzą kolejne dzieci - mówiła uczestniczka warszawskiego marszu.

W Poznaniu demonstranci odwiedzili kilka świątyń, a na drzwiach każdej z nich zostawili listę czterdziestu księży z opisami przestępstw seksualnych, o które byli oskarżeni. - Najwyższy czas, by wszyscy przestępcy byli traktowani tak samo. Nie może być tak, że państwo i Kościół chronią przestępców, bo noszą sutanny - mówił Adrian Zandberg z partii Razem.

Marsze przeciwko pedofilii w polskim Kościele odbyły się też m.in. w Gdańsku, Krakowie, Kielcach i Świnoujściu.

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gienek

Do ludzi dobrej woli. www.siepomaga.pl/serce-misi

G
Gość
2019-01-10T22:12:39 01:00, Lolek:

Ile razy można tego samego księdza pokazywać na mapie?. Powielajcie, nie w dwóch, a trzech ,itd miejscach jak to robicie na tej mapie. Chcecie być jeszcze większymi kretynami, to powielajcie żeby mapa była bardziej zapełniona. Nie wystarczy powielać żeby ludzie uwierzyli, trzeba jeszcze mieć rozum w głowie, a wam chyba jego brakuje.

29 kwietnia 2019, 19:50, Gość:

Dokladnie. To samo zauwazylem.

Bo księży przenoszono-za karę...

J
Jakub

Na mapie są innego typu przestępstwa jak rzekome bicie/straszenie dzieci przez katechetki. To chyba żeby mapa była bardziej wypełniona wizualnie. Dodał bym też mandaty za nie zbieranie psich kup dla członków rady parafialnej.

G
Gość
2019-04-07T11:39:25 02:00, Joanna K.:

Zboczonych księży jest nic nie znaczący promil w stosunku do zboczeńców w garniturach.

Nie chcielibyście dowiedzieć się ILU jest pedofili w Sejmie, Senacie, ministerstwach,domach dziecka, synagogach i meczetach?

Nie chcecie. Waszym celem jest rozwalenie KK. Zapewniam - ta akcja nie uda się wam.

(...) celem jest rozwalenie KK(...)

szczerze??? KK sam się rozwali prędzej niż myślisz:)

n
niedzielny

Bardzo pożyteczna akcja. W przeciwieństwie do wielu populistycznych akcji mających na celu dyskredytację całego środowiska (np. atak na sędziów), mapa unaocznia konkretne, godne napiętnowania przypadki. Ich ilość daje jednak wyobrażenie o porażającej skali zjawiska. Jeśli można mówić o ataku na KK, to tylko od wewnątrz, z rąk tych wszystkich, którzy głosząc naukę Chrystusa, dopuszczali się czynów wprost sprzecznych z tą nauką. Prawda was wyzwoli.

K
Kama
2019-03-25T10:11:54 01:00, Sylwia:

A teraz mój pogląd czysto ideologiczny czy gdybyś ty był szatanem którego celem jest życie bez Boga i doprowadzenie człowieka do całkowitego upadku i zniszczenia go czy jako swój główny cel nie o brałbyś likwidację księży zniechęcenie ludzi do księży tak aby nie chodzili do kościoła i nie uczestniczyli we mszy świętej która jest największą tajemnicą i najważniejsze jest w kontakcie z panem Bogiem Bo gdybym ja była szatanem to właśnie taką strategię bym obrała i owszem to szatan różnie dzieci to szatan popycha pedofili do tych strasznych działań które dla mnie jako dla matki są niewyobrażalne nie mówiąc już o samych ofiarach pedofili księży ale czy chcąc pomóc ofiarom takiej przemocy nie powinniśmy społeczeństwa uczulać na całokształt i na wszystkie ofiary a nie wybierać tylko ofiary księży jako te najważniejsze spośród wszystkich innych dzieci teraz o napadach pedofilskich księży mówi się bardzo głośno jeżeli rodzina i ofiara się odważy o tym mówić to mówi o tym i ma poparcie w społeczeństwie A ile jest ofiar w swoich własnych rodziców i innych zawodów które nie mają odwagi takiej aby mówić o tym bo społeczeństwo ich nie poprze w nagonce na daną osobę kto poprze pana którego dzieci uwielbiają który dopuścił się jakieś tam zbrodni i jest fantastycznym animatorem zabaw dla dzieci lub fachowcem i logopedą dziecięcym albo pedagogiem lubianym ze specjalizacją z gimnastyki korekcyjnej kto uwierzy takiej matce kto uwierzy takiemu dziecku naprawdę warto myśleć myśleć i jeszcze raz myśleć a nie fiksować się na jeden zawód i robić nagonkę na tych księży i wrzucać wszystkich do jednego worka tak jak powiedziałam społeczeństwo nasze musi myśleć myśleć i jeszcze raz myśleć i pomagać wszystkim ofiarom kampanie robić dla wszystkich ofiar takiej przemocya nie ofiary traktować wybiórczo z całym szacunkiem i troską również dla ofiar księży pedofili którym strasznie współczuję pozdrawiam...

Zgadzam się z Tobą Sylwia. Wszyscy fiksują się na kapłana a przecież tyle innych osób dopuściło się takich czynów. O Romanie Polańskim już nikt nie pamięta?

G
Gość
2019-01-10T22:12:39 01:00, Lolek:

Ile razy można tego samego księdza pokazywać na mapie?. Powielajcie, nie w dwóch, a trzech ,itd miejscach jak to robicie na tej mapie. Chcecie być jeszcze większymi kretynami, to powielajcie żeby mapa była bardziej zapełniona. Nie wystarczy powielać żeby ludzie uwierzyli, trzeba jeszcze mieć rozum w głowie, a wam chyba jego brakuje.

Dokladnie. To samo zauwazylem.

G
Gość

Przy miejscowości Białystok stoi krzyżyk za skazanie, który nawiązuje do miejscowości Wyszki oddalonej o wiele kilometrów. Tam oczywiście też jest. Gdyby przejrzeć całą tenoc mape to pewnie okazaloby sie, ze jest wiecej takich naciaganych punktow. Nieładnie.

J
Joanna K.

Zboczonych księży jest nic nie znaczący promil w stosunku do zboczeńców w garniturach.
Nie chcielibyście dowiedzieć się ILU jest pedofili w Sejmie, Senacie, ministerstwach,domach dziecka, synagogach i meczetach?
Nie chcecie. Waszym celem jest rozwalenie KK. Zapewniam - ta akcja nie uda się wam.

S
Sylwia

A teraz mój pogląd czysto ideologiczny czy gdybyś ty był szatanem którego celem jest życie bez Boga i doprowadzenie człowieka do całkowitego upadku i zniszczenia go czy jako swój główny cel nie o brałbyś likwidację księży zniechęcenie ludzi do księży tak aby nie chodzili do kościoła i nie uczestniczyli we mszy świętej która jest największą tajemnicą i najważniejsze jest w kontakcie z panem Bogiem Bo gdybym ja była szatanem to właśnie taką strategię bym obrała i owszem to szatan różnie dzieci to szatan popycha pedofili do tych strasznych działań które dla mnie jako dla matki są niewyobrażalne nie mówiąc już o samych ofiarach pedofili księży ale czy chcąc pomóc ofiarom takiej przemocy nie powinniśmy społeczeństwa uczulać na całokształt i na wszystkie ofiary a nie wybierać tylko ofiary księży jako te najważniejsze spośród wszystkich innych dzieci teraz o napadach pedofilskich księży mówi się bardzo głośno jeżeli rodzina i ofiara się odważy o tym mówić to mówi o tym i ma poparcie w społeczeństwie A ile jest ofiar w swoich własnych rodziców i innych zawodów które nie mają odwagi takiej aby mówić o tym bo społeczeństwo ich nie poprze w nagonce na daną osobę kto poprze pana którego dzieci uwielbiają który dopuścił się jakieś tam zbrodni i jest fantastycznym animatorem zabaw dla dzieci lub fachowcem i logopedą dziecięcym albo pedagogiem lubianym ze specjalizacją z gimnastyki korekcyjnej kto uwierzy takiej matce kto uwierzy takiemu dziecku naprawdę warto myśleć myśleć i jeszcze raz myśleć a nie fiksować się na jeden zawód i robić nagonkę na tych księży i wrzucać wszystkich do jednego worka tak jak powiedziałam społeczeństwo nasze musi myśleć myśleć i jeszcze raz myśleć i pomagać wszystkim ofiarom kampanie robić dla wszystkich ofiar takiej przemocya nie ofiary traktować wybiórczo z całym szacunkiem i troską również dla ofiar księży pedofili którym strasznie współczuję pozdrawiam...

S
Sylwia

Rozumiem powage sytuacji i tragedię całych rodzin ofiar, strasznie współczuję tym dzieciom, jest to obciążenie psychiczne na całe życie, ale chciałabym zwrócić uwagę na to że posługa księdza nawet jeżeli ma do tego podejście czysto zawodowe co do zasady nie wiąże się z częstym spotkaniem w swoim środowisku dzieci i pracę z nimi jest mnóstwo zawodów które pedofile wybierają aby mieć stały kontakt z dziećmi i posługa bądź zawód księdza do nich szczególnie nie należy I absolutnie nie mam zamiaru tutaj nikogo bronić jest to straszne świństwo i zachowanie niedopuszczalne w cywilizowanym świecie za które należy się odpowiednia kara Ale dlaczego robi się nagonka na księży a nie zwraca się rodzicom uwagi i nie uczula się ich nazwykłe codzienne sytuację i ludzi którzy na co dzień współpracują z ich dziećmi mam tu na myśli zawody takie jak instruktorzy tańców dla dzieci panowie którzy uczą dzieci pływać panowie którzy uczą dzieci baletu panowie od muzyki lekarze pediatrzy ilu z nich jest pedofilami czy nie znaleźlibyśmy wśród tych zawodów w większej ilości pedofilów niż wśród księży czy gdybyś ty był pedofilem i twoim jedynym życiowym celem byłaby zabawa z dziećmi to czy nie układał byś sobie tego życia w ten sposób aby mieć stały kontakt z dzieckiem? Przykre jest to że nie zwraca się rodzicom uwagina inne osoby które są w stałym kontakcie z ich dziećmi a cały czas mówi się o księżach którzy kilka razy w tygodniu odprawiają msze a ich kontakt z dziećmi codzienny jest znikome i sytuacje w których mogłoby dojść do takich zachowań są również mało sprzyjające i taki pedofil ksiądz musi ją sobie stworzyć i użyć w jakiś sposób przymusu i owszem są wśród nich zwyrodnialcy ale naprawdę myślę że więcej zagrożeń na dzieci czeka poza kościołem i poza kontaktami z księżmi jestem matką trójki dzieci i jako matka widzę znacznie więcej zagrożeń w zwykłym codziennym życiu mego dziecka wśród tak jak powiedziałam zawodów nie reklamowanych publicznie jako pedofilskie warto się nad tym chwilę zastanowić pozdrawiam... Pedofile chodzą na baseny łażą po plażach są ojcami własnych dzieci i chodzą z nimi po placyk zabaw napawają się obrazami naszych dzieci a później robią nie wiadomo co...na basenie w przedszkolach w ośrodkach zdrowia tam gdzie są dzieci tam są pedofile a nie w kościele gdzie jest cały lud, jestem przekonana o tym że wśród zawodów które mają kontakt z dziećmi regularne i jest znacznie więcej pedofili niż wśród księży sorry takie jest moje zdanie i trzeba o tym wiedzieć I trzeba zacząć o tym mówić

I
Igor

nikt nie wspomina o Fibaku, Polańskim. Dlaczego?

K
Krol rzodkiewka / /

Rzniecie dzieci / kocha sie uprawia stosunek milosc Z kobieta /,odroznic pare letnial c.... a pelnoletnial pochwe - studia sa niewymagane -szatan rznie dzieci lub zabija aborcja masakra - stanowczo konkretnie/ kabaret diablow

P
Pisowiec

za mało tych znaków, oj stanowczo za mało. Rasowych czarnych p edofili jest znacznie więcej.

L
Lolek

Ile razy można tego samego księdza pokazywać na mapie?. Powielajcie, nie w dwóch, a trzech ,itd miejscach jak to robicie na tej mapie. Chcecie być jeszcze większymi kretynami, to powielajcie żeby mapa była bardziej zapełniona. Nie wystarczy powielać żeby ludzie uwierzyli, trzeba jeszcze mieć rozum w głowie, a wam chyba jego brakuje.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3