Miało być odwołanie przewodniczącego, a była wielka awantura, która skończyła się zamknięciem sesji

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
archiwum
Udostępnij:
Piotr Karol Bujwicki nadal pełni funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Sokółce. Podczas poniedziałkowej sesji, w trakcie której miał zostać odwołany na wniosek ośmiu radnych, nie doszło nawet do głosowania w tej sprawie. Była za to karczemna awantura dotycząca tej personalnej roszady w radzie.

Głosowanie nad odwołaniem przewodniczącego miało być jednym z pierwszych punktów sesji. Zostało jednak przez przewodniczącego Piotra Karola Bujwickiego niespodziewanie przesunięte na koniec obrad. Nie pomogły tłumaczenia burmistrz Ewy Kulikowskiej, że obrady śledzą pracownicy firmy, którzy pokonali 500 km, aby przyjechać do Sokółki i zapewnić tajność wyboru przewodniczącego podczas zdalnej sesji. Wybory prezydium rady muszą być bowiem zgodnie z prawem tajne.

- Oni tu są i czekają, to są koszty. Płacimy za nich - argumentowała burmistrz.

- Nikt tego ze mną nie konsultował. Za organizację tajnych wyborów odpowiada przewodniczący - ripostował Piotr Karol Bujwicki.

Przesunięcie punktów związanych z personalnymi roszadami w radzie uzasadniał tym, że w porządku obrad było zaplanowanych dużo punktów, dotyczących m.in. sprawozdań z działalności jednostek organizacyjnych. Chciał więc oszczędzić gościom uczestniczenia w głosowaniach dotyczącej samej rady miejskiej.

Gdy po niespełna trzech godzinach obrad, doszło w końcu do punktu dotyczącego roszad personalnych, radni najpierw podjęli uchwałę dotyczącą odwołania Andrzeja Kirpszy z funkcji wiceszefa rady. Gdy mieli wybrać nowego wiceprzewodniczącego, a potem odwołać przewodniczącego i powołać nowego szefa rady, Piotr Karol Bujwicki wygłosił krótkie oświadczenie.

- Do kompetencji rady należy organizacja jej składu osobowego. Dlatego niezrozumiałe było to, że pani burmistrz wnioskowała o włączenie do porządku obrad punktów dotyczących zmian personalnych. Nikt ze mną tego nie uzgadniał - mówił Piotr Karol Bujwicki.

I dodał: - Z uwagi na fakt, że nie jestem w stanie zorganizować wyborów w trybie tajnym, nie mogą się one odbyć.

- Panie przewodniczący, wszystko jest gotowe, jest wynajęta firma. Co pan wyrabia? - pytała Ewa Kulikowska.

O głos wielokrotnie prosił też sekretarz gminy, chcąc powiedzieć, że gmina jest przygotowana do głosowania tajnego, jednak Piotr Bujwicki nie udzielał mu głosu. Nie dopuścił też do głosu radcy prawnego. W harmiderze i przy głosach sprzeciwu, zamknął sesję.

- Skandal, zero godności, trochę godności, przyspawany do stołka - komentowali zbulwersowani radni.

Wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Miejskiej w Sokółce złożyło ośmiu radnych. Zarzucają oni Piotrowi Karolowi Bujwickiemu brak współpracy ze wszystkimi radnymi oraz skarżą się, że styl jego pracy w niczym nie przypomina demokratycznego samorządu.

We wspólnym wniosku, będący uzasadnieniem do odwołania, o Piotrze Bujwickim piszą tak: „Nie współpracuje ze wszystkimi radnymi jawnie lekceważąc ich zdanie i treść zgłaszanych przez radnych wniosków. Sposób prowadzenia obrad sesji Rady Miejskiej w Sokółce przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sokótce narusza prawo statutowe radnych do udzielenia im głosu podczas obrad. Mimo zgłaszanych wielokrotnie wniosków przez radnych nie były one poddawane pod głosowanie. Każdy radny ma prawo do składania wniosków, wnoszenia spraw, które uważa za społecznie, prawnie pilne i uzasadnione na obrady Rady. Przewodniczący nie udziela głosu radnym podczas obrad sesji mimo, iż o to wnioskują i to wielokrotnie. Taki styl pracy Przewodniczącego nie sprzyja konsolidacji radnych, a wręcz przeciwnie, prowadzi jeszcze do większych podziałów i powoduje, że atmosfera w Radzie Miejskiej w Sokółce niczym nie przypomina demokratycznego samorządu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie