Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nastawa ołtarzowa z Dąbrowy Białostockiej wpisana do rejestru zabytków

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Nastawa ołtarzowa wraz z płaskorzeźbionymi główkami anielskimi stanowi bardzo dobry przykład sakralnej sztuki manieryzmu północnego z połowy XVII wieku. Obiekt znajduje się w Dąbrowie Białostockiej. Mając na uwadze zachowane wartości artystyczne przedmiotowej nastawy ołtarzowej, prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz podpisała decyzję dotyczącą jej wpisu do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

Dwukondygnacyjny ołtarz pod wezwaniem św. Michała Archanioła wymieniany był w wizytacji kościoła dąbrowskiego w 1804 r. Około 1825 r. został przeniesiony wraz z obrazem do nowej kaplicy cmentarnej. Wówczas został przebudowany i ze względu na niewielką wysokość kaplicy, zmniejszony do jednej kondygnacji. Obecnie ołtarz ustawiony jest na drewnianej mensie.

Nastawa ołtarzowa składa się z pola głównego ujętego dwiema kolumnami korynckimi i uszaków ustawionych w stosunku do niej pod kątem. Pole główne obramione jest z obu stron pasami wici roślinnej, u dołu zaś liśćmi akantu splecionymi z kwiatami. Podstawy kolumn zdobi ornament okuciowy z rautami oraz rozety kwiatowe, zaś ich trzony oplata ornament z wici winnego grona.

Na kapitelach spoczywa fragment kostkowego fryzu zwieńczonego kwiatonem. Uszaki o fantazyjnie wyciętych brzegach pokrywa ornament okuciowy, zbudowany z płaskich listew i płycin naśladujących żelazne okucia. Ornament ten kształtowany jest w geometryczne formy, do którego dołączono takie elementy jak imitacje główek gwoździ, małe rauty.

Pole i krawędzie uszaków udekorowane zostały płaskorzeźbionymi, uskrzydlonymi główkami anielskimi. Są one przykładem doskonałej sztuki snycerskiej.

- Poprzez pozostawienie architektonicznego schematu kompozycyjnego, jak również form i motywów dekoracji snycerskiej, ołtarz stanowi reprezentatywny przykład sztuki północnego manieryzmu. Bogaty ornament zdobiący kolumny, pole główne i uszaki oraz płaskorzeźbione główki anielskie świadczą o wysokim kunszcie wykonania nastawy ołtarzowej – wskazuje w decyzji wpisu podlaska konserwator zabytków prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto