Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Rok to idealny moment, by dokonać zmian w życiu

daria
Marek Laube
Kiedy minie pierwszy tydzień po 1. stycznia, wielu z nas zapomina o postanowieniach noworocznych. O tym, jak planować i stawiać sobie cele mówi psycholog Marek Laube

Czy warto postanawiać plany wraz z rozpoczęciem roku?
Zawsze warto planować i czynić postanowienia. Wszak każde spełnione marzenie rozpoczyna się wyobrażeniem o tym, co chcielibyśmy mieć, czy zrobić. Jednak by się spełniło potrzebny jest plan, swoista droga, która prowadzi do osiągnięcia pożądanego celu. Sensowne planowanie jest domeną cierpliwych. Na realizację większości postanowień potrzeba czasu. Jeśli damy sobie zbyt mało czasu nici z efektów. Jeśli brak Ci cierpliwości planuj rzeczy, które możesz szybko osiągnąć. Druga sprawa, to ilość rzeczy które planujemy. Ryzyko, że zabraknie nam cierpliwości rośnie wraz z ilością planów. Lepiej więc mieć jedno noworoczne postanowienie, niż pięć. A jeśli i tak nie wystarczy Ci cierpliwości, zawsze możesz zdecydować, że plan, który porzuciłeś przechodzi na kolejny Nowy Rok.

Jakich postanowień powinniśmy się wystrzegać?
Należy unikać planów nierealistycznych. Nie możemy kierować się wyłącznie myśleniem życzeniowym. Przysadzisty łysiejący blondyn nie stanie się wysokim, smukłym brunetem z bujną grzywą, bo tak sobie postanowił w Nowy Rok. Złym pomysłem jest również kierowanie się stereotypami. Planowanie czegoś wyłącznie dlatego, że wypada mieć jakieś noworoczne postanowienie. Taki plan najprawdopodobniej szybko porzucimy.

Co dają nam postanowienia noworoczne?
Każde mądrze zaplanowane i zrealizowane postanowienie jest swoistym treningiem charakteru. Zwykle wiemy, co powinniśmy zrobić, ale z różnych powodów działania odkładamy na później. 01 stycznia to konkretna data, od której możemy rozpocząć realizację planów. Dodatkową motywacją może być powszechność noworocznych postanowień. Działania podejmowane ze świadomością, że wiele osób oprócz mnie robi to samo wydają się atrakcyjniejsze.

Jakie rady ma Pan dla osób, które chcą zmian?
Planowanie jest procesem racjonalnym. Na początku określamy, co chcemy osiągnąć. Cel koniecznie formułujemy pozytywnie (co zyskam, jak go zrealizuję). Zastanawiamy się, jakie zasoby posiadamy, żeby zrealizować postanowienie? Kto może nam pomóc? Jakie poszczególne kroki powinniśmy wykonać? Na koniec postanawiamy, ile czasu przeznaczymy na osiągnięcie planowanego celu (określając czas nie należy być niecierpliwym). Tak przygotowane noworoczne postanowienie ma duże szanse realizacji.

Potrzebujemy Nowego Roku, aby dokonać zmian w życiu?
Zdecydowanie nie. Każdy dzień jest odpowiedni, by stać się pierwszym dniem reszty naszego życia. Pierwszym dniem zmiany. Ważne, byśmy wiedzieli co chcemy zmienić i mieli pewność, że rzeczywiście chcemy tej zmiany dokonać. Powiedziałem wcześniej, że powszechność noworocznych postanowień może pomóc w ich realizacji w myśl zasady, że w grupie raźniej. Z drugiej strony wiele osób ogłasza noworoczne plany tylko dlatego, że inni tak robią. W takim przypadku zachodzi duże ryzyko, że szybko porzucą noworoczne plany. Jeśli należysz do tej grupy planuj zmiany w ciągu roku, a w Nowy Rok skup się na zabawie.

Jak podejść do samego planowania swoich celów?
Systematycznie, rzeczowo, rozsądnie, najlepiej z długopisem w ręku. Spontaniczność jest ok., kiedy wybieramy kanał, który będziemy oglądać w sobotni wieczór. Kiedy czynimy noworoczne postanowienia nie jest naszym sprzymierzeńcem. Dlatego lepiej najpierw zastanowić się co, dlaczego i jak zamierzamy zmienić. Następnie swoje plany zapisać w punktach. I dopiero na końcu rozpocząć działania. Takie podejście do planowania ma spore szanse na sukces w realizacji celu, jaki sobie postawiliśmy.

Jakie pytania powinniśmy zadać sobie przy planowaniu?
Pytań może być wiele. Jakie ważne dla siebie cele już osiągnąłem? Czego jeszcze nie zrealizowałem? Która ze spraw do zrealizowania w tym momencie wydaje mi się najbardziej istotna? Czy to, co chcę zrobić jest mi naprawdę potrzebne? Czy znajduję w sobie pozytywną motywację do zmiany? Co zyskam spełniając postanowienie? Co stracę, jeśli go nie spełnię? Kto może mi pomóc w osiągnięciu celu? To tylko kilka propozycji. Możemy oczywiście zadać sobie również inne pytania. Ważne, by doprowadziły nas do rozsądnych odpowiedzi w kwestii noworocznych postanowień. I dalej, by doprowadziły do zmiany. Dobrej zmiany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto