Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Od owieczki do niteczki” czyli historia o tym, jak powstają unikatowe janowskie tkaniny dwuosnowowe

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
W Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie prowadzone były warsztaty dla dzieci i młodzieży. Prowadziły je znakomite janowskie twórczynie tkaniny dwuosnowowej. W trakcie zajęć uczestnicy poznali cały proces powstawania tkanin dwuosnowowych począwszy od gręplowania runa owczego, przędzenia nici, osnucia krosna do wykonania własnej tkaniny.

Uczestnicy zajęć zapoznają się z historią lokalnego dziedzictwa kultury, poznają cały proces tkacki, w którym aktywnie uczestniczą, wykonując własne małe tkaniny na ramkach tkackich.

Warsztaty współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej. Ich celem jest dbałość o tradycję, tożsamość lokalną i zachowanie dziedzictwa kulturowego, a także wzmocnienie kapitału społecznego.

W ramach warsztatów zostały też zakupione stroje ludowe dla janowskich tkaczek. W skład stroju wchodzą regionalna spódnica, biała bluzka, kamizelka z elementami tkaniny dwuosnowowej oraz chusta w kwiaty i czerwone korale. Wygląd strojów był konsultowany ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych.

Przepiękne, nowe stroje lokalnych twórczyń pozwolą na wyróżnienie się podczas różnego rodzaju jarmarków, festynów oraz uroczystości gminnych. Tkaczki poprzez prezentowanie się w strojach podczas pokazów, będą promowały również region, ponieważ często uczestniczą w targach sztuki ludowej w całym kraju oraz poza jego granicami.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto