Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ofiary Obławy Augustowskiej upamiętnione w Sokółce. Na rondzie został odsłonięty pomnik pamięci pomordowanych

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
W poniedziałek w Sokółce odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem pomnika w hołdzie ofiarom obławy Augustowskiej z 1945 roku. Obława Augustowska uważana jest za największą, niewyjaśnioną zbrodnię popełnioną na Polakach po II wojnie światowej.

Uroczystość składała się z kilku części. Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem ceremonii nastąpiło podniesienie flagi państwowej oraz odśpiewano Hymn Państwowy. Potem rozpoczęły się przemówienia.

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać i poszukiwać prawdy. W ostatnich latach pamięć o Obławie Augustowskiej jest coraz mocnej obecna w świadomości zbiorowej Polaków, a to się dzieje dzięki wysiłkom, które podejmują ci, którzy nie spoczęli w walce o pamięć i prawdę, a szczególnie Związek Pamięci Obławy Augustowskiej, na czele z księdzem Stanisławem Wysockim, który w obławie stracił wielu dwie młodziutkie siostry oraz ojca - mówił poseł na Sejm Jarosław Zieliński, który odczytał list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Po przemówieniach została oprawiona msza święta koncelebrowana przez ks. Arcybiskupa Sławoj Leszka Głódzia. Modlono się o odkrycie pełnej prawdy w tragicznych wydarzeniach Obławy Augustowskiej oraz w intencji Ojczyzny.

Po uroczystości odbył się wspólny przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej. Po odsłonięciu pomnika został odczytany Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową. Na zakończenie tego ważnego wydarzenia delegacje złożyły wieńce.

Organizatorami uroczystości byli: Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, Powiat Sokółka, Gmina Sokółka, Parafia pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, IPN, 18. Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku, I Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, Areszt Śledczy w Suwałkach, a współorganizatorami byli: Marszałek Województwa Podlaskiego, IPN, 18. Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku. Uroczystość Honorowym Patronatem objął Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński.

Ofiary Obławy Augustowskiej pochodzące z powiatu sokólskiego to: Jan Gowś z Kamiennej Nowej, Stanisław Karpienia z Nowej Wsi, Jan Krzywosz z Kamiennej Nowej, Stanisław Krzywosz z Kamiennej Nowej, Józef Olszewski z Nowej Wsi, Wacław Omielan z Suchowoli, Kazimierz Pryzmont z Dąbrowy Białostockiej, Wacław Sobolewski z Kamiennej Nowej, Sylwester Stelmach z Suchowoli, Paweł Stroczkowski z Kamiennej Nowej, Józef Sutuła z Brzozowa, Władysław Szusta z Nowej Wsi, Aleksander Toczko z Nowej Wsi, Bronisław Ugolik z Kamiennej Nowej, Jan Ugolik z Kamiennej Nowej, Wincenty Ugolik z Kamiennej Nowej, Antoni Wołczek z Kamiennej Nowej, Zaranek Władysław z Nowej Wsi, Stanisław Kułak z Hamulki, Wacław Kułak z Hamulki, Józef Kułak z Małyszówki, Kazimierz Siedzik z Małyszówki, Albin Wnukowski z Małyszówki, Dominik Wnukowski z Małyszówki, Wacław Kalisz z Małyszówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto