Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni moment na odwiedzenie Izby Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli. Będzie przeniesiona do powstającego w Okopach muzeum

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
parafia w Suchowoli
Kto nie widział Izby Pamięci, a chciałby to zrobić, powinien odwiedzić ją bez zwłoki, bo będzie ona przeniesiona do multimedialnego Muzeum bł. księdza Jerzego Popiełuszki, którego budowa wkrótce rozpocznie się w Okopach. Izba otwarta dla gości jest od poniedziałku do piątku, ale możliwe jest jej zwiedzanie również w weekendy.

Izba została otwarta w 1986 roku, dwa lata po zamordowaniu kapłana przez funkcjonariuszy SB. Jej siedzibą są pomieszczenia miejscowej plebanii.

W zbiorach znajdują się pamiątki po kapłanie, m.in. jego portrety, zdjęcia oraz legitymacja szkolna. Eksponowany jest również stół z prosektorium w Białymstoku, na którym dokonano sekcji zwłok zamordowanego.

W gablocie wyeksponowanej w centrum Izby umieszczono sutannę księdza, w której przyjmował święcenia. Podarował ją potem mamie, Mariannie. Ona zaś, po jego zamordowaniu, przekazała ją do Izby.

Izba otwarta dla gości jest od poniedziałku do piątku, ale ks. proboszcz umożliwia jej zwiedzanie również w weekendy. Najlepiej umówić się wcześniej, dzwoniąc na plebanię, pod numer 85 712 41 28. Do tego miejsca bez przerwy ciągną rzesze pielgrzymów z całego kraju i zza granicy.

Istnieje również możliwość poproszenia o zwiedzanie z przewodniczką. Ma ona ogromną wiedzę dotyczącą księdza Jerzego, jego życia w Okopach i po wyjeździe do Warszawy, aż do tragicznej śmierci. Trzeba jednak wcześniej zaanonsować księdzu proboszczowi chęć zwiedzania z nią.

W najbliższym czasie Izba Pamięci zmieni swoje miejsce. Z plebanii zostanie przeniesiona do muzeum poświęconego pamięci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, które ma powstać w Okopach. Ziemia pod budowę placówki została uroczyście przekazana we wrześniu br. Muzeum Podlaskiemu. Przekazała ją założona przez rodzinę ks. Jerzego Fundacja „Dobro”.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem. W latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Został zamordowany jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto