Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sokólski na szlaku turystycznym Wielkiego Gościńca Litewskiego. Cenne kulturowo miejsca zwiedziła delegacja senatorów i muzealników

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
powiat sokólski/Patrycja A. Zalewska
W ramach tworzenia szlaku turystycznego biegnącego śladem Wielkiego Gościńca Litewskiego, powiat sokólski odwiedziła wicemarszałek Senatu Maria Koc wraz z grupą muzealników z województwa mazowieckiego. Delegacji towarzyszył podlaski senator Mariusz Gromko, który przez dwa dni pokazywał gościom atrakcje powiatu białostockiego i sokólskiego, znajdujące się wzdłuż Gościńca.

- Zaprosiliśmy delegację do nas, żeby pokazać jak bogatą ofertą kulturalną dysponujemy, jak wiele mamy do zaoferowania. Wszystko po to, aby reaktywować Wielki Gościniec Litewski, arcyważny, historyczny szlak handlowy. Chcemy wzdłuż drogi z Warszawy do Wilna stworzyć atrakcję turystyczną, prowadzącą przez małe miejscowości. Stworzyć mapę i zakres prac, które obejmą ciekawe punkty w obrębie WGL. Poszerzy to atrakcyjność turystyczną szlaku, a my będziemy mieli możliwość pokazać całej Polsce jak piękne mamy tereny, obiekty i bogatą ofertę kulturalną - mówił senator Mariusz Gromko.

Wielki Gościniec Litewski był przez wiele wieków jednym z najważniejszych traktów handlowych Rzeczypospolitej. Łączył Warszawę z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim. Powiat sokólski ma być częścią nowego szlaku turystycznego biegnącego po dawnym trakcie. Każda miejscowość będzie mogła wyeksponować swoje walory i atrakcje turystyczne.

W powiecie sokólskim, delegacja zwiedziła Suchowolę, Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku, Kuźnicę, gdzie trwa budowa płotu na granicy polsko - białoruskiej oraz tatarskie Kruszyniany. Gościom towarzyszył starosta sokólski Piotr Rećko.

- Wrażenia są cudowne. Jestem zaskoczona bogactwem kulturowym Ziemi Sokólskiej słynącej z cudownych miejsc. Sokółka, Różnanystok, Suchowola. Ale największą wartością tej ziemi jest wielokulturowość i to, że tylu ludzi różnych narodowości i wyznań zawsze żyło tam obok siebie w zgodzie. Byli dla siebie dobrymi sąsiadami, a ich tradycja przetrwała. Myślę, że ta wartość promieniuje na całe Podlasie, ale też uczy nas wszystkich, że wielokulturowość jest wielkim walorem, który nas ubogaca. Jest wyznacznikiem polskości, bo Polska, Rzeczpospolita Obojga Narodów była zawsze krajem wielokulturowym - mówiła wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Pomysł wytyczenia szlaku turystycznego wzdłuż dawnego Wielkiego Gościńca Litewskiego zrodził się niedawno. Zyskał wielu zwolenników, a także akceptację Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, który dofinansował realizację pierwszego etapu projektu.

To daje nadzieję na to, że niedługo podróż na Litwę dawnym gościńcem stanie się prawdziwą atrakcją turystyczną. To ma być podróż w poszukiwaniu dawnej wielokulturowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wiodąca przez mało znane, ale jakże urokliwe miasta i okolice.

Każda miejscowość na Wielkim Gościńcu Litewskim będzie mogła wyeksponować swoje walory i atrakcje turystyczne w sposób przez siebie przemyślany i zrealizowany.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto