Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza remont starej kamienicy w centrum Sokółki. Szlakiem Antoniego Tyzenhauza

mt
Burmistrz Ewa Kulikowska podpisała umowę z wykonawcą remontu
Burmistrz Ewa Kulikowska podpisała umowę z wykonawcą remontu
Budynek przy ulicy Piłsudskiego 1 zmieni się nie do poznania. Odrapana i niszczejąca od lat zabytkowa kamienica odzyska blask za 3,3 mln zł. Prace ruszą lada dzień

Program jest bardzo bogaty, nie tylko remontujemy kamienice po obu stronach granicy. Nie tylko dbamy o dobrą współpracę, ale przede wszystkim jest wiele projektów towarzyszących dla mieszkańców Grodna i Sokółki. I dla turystów odwiedzających te dwa wspaniałe miasta, które łączy Antoni Tyzenhauz - mówi Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki.

Kilka dni temu odbyło się spotkanie członków zespołu projektowego i ekspertów trzech partnerów w ramach realizowanego projektu pod nazwą „Szlakiem Tyzenhauza - utworzenie szlaku turystycznego w celu promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego dwóch miast Sokółki i Grodna” współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Podczas spotkania omówiono harmonogram realizacji projektu z podziałem na poszczególne działania. Zostały wypracowane wstępne terminy 15 transgranicznych wydarzeń, założenia dotyczące opracowania strategii rozwoju turystyki na pograniczu polsko-białoruskim.

Wyremontowana w ramach projektu zabytkowa kamienica zostanie przeznaczona na cele kulturalno-edukacyjne i turystyczne. W budynku zostaną utworzone: sala wystawienniczo-konferencyjna, pracownie edukacyjno-rękodzielnicze, sala poświęcona Tyzenhauzowi i jego czasom, punkt informacji turystycznej, pomieszczenia administracyjne i biurowe. Zostaną przeprowadzone roboty budowlane polegające na kompleksowym remoncie i przebudowie istniejącego budynku obejmujące branże ogólnobudowlaną, elektryczną, sanitarną. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Powstanie też ławka Tyzenhauza, która będzie punktem charakterystycznym tego projektu. W Grodnie z Tyzenhauzem trzymającym mapę Grodna i z królem, w Sokółce będzie ławka z Tyzenhauzem trzymającym mapę Sokółki i Żydem z sakiewką, który będzie płacił za to, by miasto się rozwijało - mówi burmistrz.

W ramach projektu Szlakiem Tyzenhauza zaplanowanych jest łącznie aż 15 wydarzeń transgranicznych. W momencie kiedy zostaną wyremontowane kamienice, jedna w Sokółce, druga w Grodnie, zostanie otwarty uroczyście Szlak Tyzenhauza biegnący przez przejście graniczne w Kuźnicy. Będzie to szlak rowerowy. Mieszkańcy Sokólszczyzny i turyści tu przyjeżdżający będą mogli wypożyczać nieodpłatnie zakupione w ramach projektu rowery wraz z osprzętem.

Prace przy remoncie i przebudowie zabytkowej kamienicy w centrum rozpoczną się w lipcu i zakończą w marcu 2020 r.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto