Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są nominowane do prestiżowej nagrody. Za działania na rzecz pamięci o Żydach

mj
Materiały Muzeum POLIN
Dorota Budzińska i Jolanta Konstańczuk znalazły się wśród siedmiu nominowanych do prestiżowej nagrody POLIN, przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Kapituła wyłoniła je spośród blisko osiemdziesięciu innych zgłoszeń

Myślę, że to bardzo duże wyróżnienie, może nawet na skalę europejską – cieszy się Dorota Budzińska, nauczycielka w dąbrowskim ogólniaku.

Wspólnie z koleżanką z pracy, Jolantą Konstańczuk, zostały nominowane do nagrody POLIN. Kapituła konkursowa doceniła m.in. to, że w ostatnich latach społeczniczki realizowały projekty Szkoły Dialogu, autorski projekt „Mosty wielokulturowości” oraz wystawę „Kadysz dla Dąbrowy Białostockiej” stworzoną z prac jednego z potomków Żydów z Dąbrowy Białostockiej. Obie opiekują się też żydowskim cmentarzem w Dąbrowie, a dzięki ich działaniom na bramie kirkutu pojawiła się tablica i znak informacyjny.

– Pewne rzeczy robimy wspólnie, inne osobno - podkreśla Jolanta Konstańczuk. – Ja planuję kontynuację filmu zrobionego przez naszych uczniów, który zdobył pierwsze miejsce w Polsce. Był on poświęcony Sprawiedliwym – państwu Krzywickim z Dulkowszczyzny w gminie Lipsk. Ci ludzie nie są w ogóle upamiętnieni w Lipsku, są tylko pochowani na miejscowym cmentarzu.

– Rozmawiałam ostatnio z burmistrzem Lipska Lechem Łępickim, żeby umieścić tablicę, czy to w kościele, na cmentarzu, czy budynku gminy, poświęconą tym państwu, którzy ryzykowali własne życie i czwórki swoich dzieci oraz całej wsi ratując 3-osobową żydowską rodzinę Trachtenbergów. To jest mój priorytet, żeby doszło do upamiętnienia ich w sposób materialny. Żeby był ślad, że ci ludzie tutaj żyli, tutaj dokonali rzeczy naprawdę heroicznej – dodaje Dorota Budzińska.

Kapituła doceniła też to,że nauczycielki rokrocznie organizują w Dąbrowie „Dzień Judaizmu w kościele katolickim w Polsce”. Jest to jedyne wydarzenie tego rodzaju w województwie podlaskim.

– Początkowo środowisko było bardzo niechętne moim poszukiwaniom i działaniom na rzecz przywracania pamięci o Żydach. Pomyślałam więc, że aby oswoić ludzi z tą tematyką, zorganizuję Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim. Udało się i od 2015 roku co roku organizujemy taką uroczystość. Towarzyszą temu prelekcje, wykłady. Wspomaga mnie też gmina żydowska z Grodna – opowiada Dorota Budzińska.

Należy do Forum Dialogu, najstarszej organizacji w Polsce, która zajmuje się dialogiem polsko-żydowskim. Jest jego stypendystką, finalizuje uruchomienie strony internetowej o Żydach z Dąbrowy. Będą tam wszystkie materiały, jakie udało się jej zebrać, także w języku angielskim. Liczy, że być może odezwą się jacyś potomkowie Żydów, rozsiani po świecie.

Nagroda POLIN jest przyznawana od 2015.Laureatami są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto