Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sędziowie z Szamotuł również uczestniczą w proteście

Wiktoria Poczekaj
"Kwestionuję legalność pseudo krs I powołanych z jej udziałem neosędziow SN." Taki napis wydrukowany na kartkach trzymanych w rękach przez sędziów z Sądu Rejonowego w Szamotulach, pojawił się na stronie Iustitii Stowarzyszenia Sędziów Polskich na portalu społecznościowym.

Iustitia jest niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów. Ich główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działają od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiają ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce. Gest szamotulskich sędziów, to zdecydowany protest przeciw wprowadzanym zmianom przez
rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Zmiany w systemie sądownictwa są jednym z priorytetów, które postawił sobie PiS po dojściu do władzy. Od początku dokonywane zmiany dostarczały wielu kontrowersji. Już choćby fakt nocnego procedowania wielu ustaw w niezwykle, jak na sejmowe standardy, tempie, budził wiele wątpliwości i pytań. Strona rządząca przytaczała szereg przykładów za pilną potrzebą wprowadzenia zmian jednak nie przekonało to ani środowiska prawniczego, ani wielu obywateli naszego Państwa, który swój protest postanowili prezentować na ulicach podczas publicznych wieców. Protestowali też szamotulanie.
Strona rządząca nie zamierzała się jednak ze swych zmian wycofywać, pozostawała głucha na głosy protestujących. Do grona osób, które stawiały tezy, że działania PiS stanowią zagrożenie dla pełnej niezależności sądów (także zagrożenie uzależnienia władzy sądowej od polityków) dołączały kolejne autorytety z kraju i zagranicy.
Pośpiesznie tworzone zapisy prawa, następnie wielokrotnie zmieniane zapisy budziły spore obawy co do staranności przygotowywanego prawa.
Opozycja demokratyczna stawiała postulaty, żeby w skład KRS wchodzili sędziowie wybrani przez środowiska sędziowskie. To właśnie stanowiło gwarancję niezależności władzy sądowniczej w ramach demokratycznego trójpodziału władz. Zaproponowana przez PiS ustawa zdaniem wielu autorytetów rujnuje tę niezależność.
KRS (Krajowa Rada Sądownicza) to konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Składa się z 25 członków, w tym z 15 sędziów, do tej pory wybieranych przez zgromadzenia sędziowskie. Rządowy projekt zakłada, że będą wybierani przez polityków. Projekt nowelizacji ustawy o KRS krytykowali: opozycja, środowiska sędziowskie, RPO i niektóre organizacje pozarządowe. Presja na sędziów, choćby ze strony rządowych mediów jest duża, dlatego z uznaniem można przyjąć wystąpienie szamotulskich sędziów, które zyskało wiele pochlebnych i pełnych uznania komentarza. Swoją odważną decyzją, można przypuszczać na podstawie wielu innych zaistniałych w Polsce sytuacjach, narazili swoje zawodowe kariery na szykany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto