Spór przewodniczącego z wojewodą. Chodzi o sesje zdalne uniemożliwiające tajny wybór dwóch wiceprzewodniczących

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
archiwum
Udostępnij:
Spór między wojewodą podlaskim a przewodniczącym Rady Miejskiej trwa w najlepsze. Chodzi o zwołanie sesji w trybie stacjonarnym i umożliwienie uzupełnienie prezydium rady.

Regularnie od 13 października ur. wojewoda wydawał komunikaty, iż w regionie sytuacja epidemiczna jest zła. W związku z powyższym, w obawie o zdrowie radnych i zaproszonych uczestników obrad postanowiłem sesje Rady Miejskiej zwoływać w trybie zdalnym za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Byłem i jestem w stałym kontakcie z pracownikami urzędu i w żadnym momencie nie było problemu z podjęciem pilnych i wnioskowanych przez nich uchwał - tłumaczy Piotr Karol Bujwicki, przewodniczący Rady Miejskiej w Sokółce.

To jego odpowiedź na pismo wojewody, w którym ten wzywa go do działania zgodnego z prawem. Konkretnie chodzi o umożliwienie wyboru wiceprzewodniczących, o co wnioskuje grupa radnych. Sokólska rada już bowiem trzy miesiące funkcjonuje bez wiceszefów. A to, zdaniem wojewody, stwarza niebezpieczeństwo niemożności działania rady w przypadku dłuższej nieobecności przewodniczącego.

Niestety, prezydium rady wciąż jest jednoosobowe. Piotr Karol Bujwicki tłumaczy bowiem, że w trybie zdalnym nie jest w stanie zagwarantować tajności głosowania, która musi być zachowana przy wyborze wiceprzewodniczących.

- Nie wiadomo gdzie znajduje się uczestnik głosowania, jak stwierdzić jego tożsamość, czy nie jest do niego zmuszany i czy w ogóle ktoś nie głosuje za niego, jego urządzeniem. Radni często w trybie zdalnym nie chcą włączyć kamery i przez całą sesje nie zabierają głosu. Głosowanie tajne za pomocą środków elektronicznych, w internecie jest narzędziem mało wiarygodnym. Jak podkreślają fachowcy nawet szyfrowane, tajne informacje ze stron rządowych są częstym łupem hakerów - podnosi przewodniczący.

Wojewoda wskazuje jednocześnie, że trwanie w takim impasie przez przewodniczącego może zostać uznane jako powtarzające się naruszenie prawa, za co może zostać pociągnięty do opowiedzialności.

- Brak jest określonego terminu w jakim powinien być wybrany wiceprzewodniczący w przypadku jego odwołania lub przyjęcia rezygnacji wiceprzewodniczącego.. Jednocześnie podkreślam, iż praca Rady Miejskiej w Sokółce jest prowadzona w sposób nieprzerwalny a wszystkie uchwały, których tryb podejmowania jest jawny są głosowane na bieżąco zgodnie - zapewnia przewodniczący.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie