Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stulecie niepodległości w Sokółce. Wiemy, co będzie się działo w najbliższych miesiącach

mara
Krzysztof Oszer jest wiceprezesem Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej.
Krzysztof Oszer jest wiceprezesem Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej. Martyna Tochwin
Imprezy plenerowe z pokazami umiejętności ułańskich, grupy rekonstrukcyjne przedstawiające sceny z życia żołnierzy i ludności cywilnej, zawody modelarskie połączone z promocją sokólskich lotników - m.in. takie atrakcje odbędą się w naszym mieście w ramach obchodów stulecia niepodległości

Przy okazji celebrowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości chcielibyśmy wypromować wartości patriotyczne. Zamierzamy to zrobić pokazując różne aspekty walki o niepodległość. Z tego właśnie powodu nasze działania są bardzo szerokie i obok losu żołnierzy pokazują także np. los zwykłych Polaków, ludności cywilnej - mówi Krzysztof Oszer, wiceprezes Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej w Sokółce.

Razem z burmistrz Sokółki Ewą Kulikowską koordynuje grupę, która od tygodni pracuje nad tym, aby w jak najciekawszy sposób uczcić rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy tej okazji współpracuje z gminnymi jednostkami, m.in. Sokólskim Ośrodkiem Kultury, Biblioteką Publiczną czy Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Ale także z mniejszością tatarską, seniorami, klubami sportowymi i osobami niepełnosprawnymi.

Plan jest bardzo bogaty. Obejmuje szereg imprez, które są rozrzucone w czasie i będą odbywać się niemal przez cały rok, z finałem w dniu narodowego święta 11 listopada. Pierwsza już w kwietniu. Będzie to rekonstrukcja ujawnienia żołnierzy podziemia, oddziału ppor. Stefana Ejsmonta „Wira” oparta na relacjach świadków i dokumentach.

- Po mszy św. w kościele św. Antoniego żołnierze wychodzą z kościoła i spotykają się z rodzinami. Po przemówieniu dowódcy ustawia się kolumna żołnierzy i wszyscy, łącznie z księdzem i rodzinami, ruszają pod siedzibę Urzędu Bezpieczeństwa. Tam funkcjonariuszowi UB podają swoje dane osobowe i zostają rozbrojeni - przybliża scenariusz Krzysztof Oszer.

To nie jedyna zaplanowana rekonstrukcja. W czerwcu w Janowszczyźnie będzie można zobaczyć, jak wyglądała trzecia deportacja Polaków przez władzę sowiecką. Rekonstruktorzy wcielą się w postaci enkawudzistów, milicjantów, sowieckich żołnierzy i oczywiście cywili.

Obu rekonstrukcjom będą towarzyszyć warsztaty filmowe. Wydarzenia zostaną sfilmowane, nagrania będą wykorzystywane później w szkołach.

W ramach obchodów stulecia niepodległości zostanie też wydana książka. Jej bohaterami będą pochodzący z Sokólszczyzny lotnicy. Znajdą się tam sylwetki 44 pilotów.

- Kiedyś Sokólszczyzna znana była z lotnictwa. W Lidzie był pułk lotnictwa w którym służyło wielu sokółczan - opowiada Oszer.

Autorem książki, która ma zostać wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy, będzie Zbigniew Charytoniuk, znawca dziejów lotnictwa na Podlasiu. Promocji książki będzie towarzyszyć wystawa „Lotnicy Ziemi Sokólskiej w walce o niepodległość”.

Wielką atrakcją dla całych rodzin z pewnością będzie piknik patriotyczno-integracyjny i towarzyszący mu pokaz sprawności ułańskiej oraz militariów. W październiku nad zalewem zaprezentuje się Szwadron Kawalerii 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Nie lada gratką dla teatromaniaków będzie możliwość obejrzenia na deskach sokólskiego kina spektaklu „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Przedstawienie oparte na kultowej książce Sergiusza Piaseckiego od lat nie schodzi z afisza Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

- Kiedyś podczas towarzyskiej rozmowy z dyrektorem teatru zeszliśmy na ten temat. Okazało się, że nie ma problemu, żeby spektakl zagrać u nas - tłumaczy Krzysztof Oszer.

Ma też plan związany z tym, aby oznakować tzw. „Szlak Lalusia” - trasę przemarszu i walk oddziału sierż. Władysława Janczewskiego. Szlakiem odbędzie się bieg i rajd rowerowy.

Krzysztof Oszer podkreśla, że działań będzie o wiele więcej. Wśród nich także te, które już na stałe wpisały się w kalendarz. Mowa chociażby o organizowanej we wrześniu Sztafecie Niepodległości, która w tym roku będzie organizowana już po raz piąty. Nie zabraknie też oczywiście spotkań w ramach „Przystanku Historia” czy uroczystych obchodów 1 sierpnia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z ułożeniem kotwicy z biało-czerwonych zniczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto