Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarczyca i ciąża: Uwzględnij jod w diecie

Iwona Kolasińska
Wiele kobiet leczonych z powodu choroby tarczycy niepokoi się o to, czy będą mogły zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko, oraz czy przyjmowane leki nie wpłyną szkodliwie na jej przebieg.

Wiele kobiet leczonych z powodu choroby tarczycy niepokoi się o to, czy będą mogły zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko, oraz czy przyjmowane leki nie wpłyną szkodliwie na jej przebieg.

Jeśli matka choruje na jakąś chorobę tarczycy, musi być pod stałą opieką endokrynologa i bezwzględnie przestrzegać zaleceń, a zwłaszcza regularnie przyjmować przepisane leki i zgłaszać się w terminie na zalecone badania.

Niezależnie od tego, każda kobieta w ciąży powinna pamiętać o tym, że dla prawidłowego rozwoju tarczycy dziecka potrzebny jest jod, dlatego musi być on uwzględniony w diecie przyszłej matki. A jod to nie tylko ryby morskie i owoce morza, które są bogate w ten pierwiastek, ale także mleko i jego przetwory oraz niektóre warzywa i owoce czy wody mineralne.

Natomiast w żadnym wypadku nie wolno traktować jodowanej soli kuchennej jako źródła jodu i nie zwiększać jej spożycia, choć musi być ona stosowana w codziennym żywieniu, byle w rozsądnych ilościach. Spacery nad morzem nie dostarczają może dużych ilości jodu, ale na pewno są bardzo wskazane, choćby tylko dla relaksu i dotlenienia organizmu przyszłej matki i jej dziecka.

Ciąża to ogromne obciążenie dla tarczycy. Zapotrzebowanie kobiecego organizmu na hormony tarczycy rośnie już od pierwszych jej tygodni, dlatego gruczoł ten musi od początku pracować na zdwojonych obrotach. Hormony tarczycy są bezwzględnie potrzebne dla prawidłowego rozwoju płodu, szczególnie centralnego układu nerwowego, czyli mózgu oraz kości.

Tarczyca rozwijającego się dziecka zaczyna produkować własne hormony dopiero od 4 miesiąca ciąży i jest ich niewiele, dlatego to organizm matki jest głównym źródłem hormonów w trakcie całej ciąży. Poza tym hormony tarczycy są potrzebne matce w większych ilościach również w okresie karmienia piersią, tak więc przez co najmniej rok tarczyca zmuszona jest do intensywnej pracy.

Natomiast nieleczona niedoczynność tarczycy albo w ogóle uniemożliwia zajście w ciążę, albo stanowi duże zagrożenie, zwłaszcza dla dziecka. Może spowodować poronienie, przedwczesny poród, wpływa na niską wagę urodzeniową, a także upośledza prawidłowy rozwój płodu, zwłaszcza jego mózgu i kości oraz sprzyja powstawaniu wad wrodzonych. U dzieci matek z nieleczoną niedoczynnością tarczycy często obserwuje się upośledzony rozwój intelektualny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto