MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tatarskie Święto Wiosny „Navruz” w Bohonikach. Plenerowa impreza w otoczeniu meczetu

Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
W Bohonikach, na dziedzińcu przed Zajazdem u Mahmeda, odbyło się Tatarskie Święto Wiosny „Navruz”. Organizatorami wydarzenia, nad którym honorowy patronat objęła burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, był Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki oraz Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki.

Navruz w dosłownym tłumaczeniu oznacza Nowy Dzień. Tradycja tego święta sięga czasów zoroastryzmu sprzed 3 tysięcy lat i ma wymiar symboliczny. Rezolucja ONZ głosi, iż Navruz to „afirmacja życia w harmonii z naturą, świadomość nierozerwalnego związku między konstruktywną pracą i naturalnym cyklem odnowy, a także troskliwego i pełnego szacunku do naturalnych źródeł życia”.

Świętowanie rozpoczął azan, czyli modlitwa w meczecie. Na bogaty program imprezy składały się zarówno prezentacje artystyczne, atrakcje dla dzieci i warsztaty dla dorosłych.

Na scenie można było oglądać prezentacje artystyczne w wykonaniu rodzimych i zagranicznych zespołów: Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego „Buńczuk”, zespołu tatarskiego z Litwy „Efsane” oraz Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk”. Po raz pierwszy dołączył do nas zespół, aż z Krakowa – Tureckie Klimaty, a Azerbejdżan w tańcu reprezentowali młodzi studenci. Muzyczną gwiazdą dnia był występ Karoliny Cichy – kompozytorki, wokalistki i multiinstrumentalistki – z zespołem.

Jak co roku liczne atrakcje zapewnił AMM Archery. W ich programie, można było podziwiać w strojach historycznych dwoje łuczników konnych, zwiedzić jurtę tatarską z wyposażeniem historycznym, wziąć udział w nauce strzelania z łuku, aby potem zmierzyć się w turnieju strzeleckim zakończonym wręczeniem nagród.

Duże grono uczestników wzięło udział w, aż 5! różnych warsztatach – w tym po raz pierwszy w warsztatach wypieku toruńskiego piernika. Piernikarze Wędrownego Warsztatu Piernikarskiego w strojach sprzed 600 lat wprowadzali chętnych w tajniki swego zawodu. Nieoceniona Agnieszka Prymaka przeprowadziła warsztaty ziołowe “Dzikie jedzenie jako żywność funkcjonalna”. Z kolei dzięki kwiaciarni „Maciejka” – nieodmiennego dobrego ducha Navruzu – głównie kobiety komponowały i plotły wianki z różnorodnych, żywych kwiatów.

Dwie zdolne kobiety – Maria i Elżbieta Radeckie – poprowadziły warsztaty z kuchni tatarskiej, a potem były jurorkami w konkursie kulinarnym, który także zakończył się wręczeniem nagród. Natomiast pod okiem Izabeli Muchla-Półtorzyckiej – mistrzyni rękodzieła – uczestnicy własnoręcznie wykonali szydełkiem pudełeczka na drobiazgi.

Jak co roku animatorka Elżbieta Rapiej przejęła opiekę nad najmłodszymi – malowała twarze i częstowała watą cukrową.

Nie zabrakło oczywiście stoisk służb mundurowych. Zaprezentowały się: Straż Graniczna, Straż Pożarna oraz Komenda Powiatowa Policji, której funkcjonariusze sprawili niespodziankę – pokaz tresury psa policyjnego, wabiącego się Kato.

Tatarskie Święto Wiosny „Navruz” zakończyli wolontariusze prezentacją tatarskich świąt i świątecznym poczęstunkiem tatarskich przysmaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto