Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upamiętnią Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Uroczystości przypomną zasługi rodziny Kiszłów

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
archiwum prywatne
Rodzina Kiszłów z Jatwiezi Dużej, która udzieliła pomocy Polakom pochodzenia żydowskiego w czasie II Wojny Światowej, rok temu otrzyamała tytuł Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie oraz prezentujące zasługi rodziny, odbędą się w najbliższą sobotę w Jatwiezi Dużej.

Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał rodzinie Kiszłów z Jatwiezi Dużej, która udzieliła pomocy Polakom pochodzenia żydowskiego w czasie II Wojny Światowej, tytuł Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Uroczyste wręczenie pamiątkowego medalu i dyplomu potomkom Anny i Adolfa Kiszłów miało miejsce 7 lipca 2021 roku i odbyło się w Pałacu Na Wodzie Królewskich Łazienek w Warszawie.

- Ze względu na obostrzenia covidowe nie poświęcono temu tematowi poważniejszego wydarzenia w społeczności białostockiej. Pragniemy ten stan, wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich Jatwiezianki , naprawić organizując 9 lipca w Jatwiezi Dużej wydarzenie poświęcone tej sprawie. Zamierzamy przybliżyć historię udzielenia pomocy Polakom pochodzenia żydowskiego poprzez zaprezentowanie różnego rodzaju materiałów pisanych i audiowizualnych - informuje Henryk Koszczuk pochodzący z Jatwiezi.

To z jego inicjatywy rodzina Kiszłów otrzymała tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. I to właśnie on organizuje sobotnie wydarzenie.

- Zostanie ono uświetnione poprzez występ bardzo dobrego artysty Teatru Żydowskiego w Warszawie Genady Iskhakova, który na wstępie zaprezentuje wartościowe piosenki w języku jidysz i hebrajskim, a po oficjalnej części poświęconej tematyce ratowania Żydów wykona utwory, w wielu językach, w koncercie który pragnie zatytułować "Z piosenką przez świat" - mówi Henryk Koszczuk.

Anna i Adolf Kiszło oraz ich córka Marianna w czasie II wojny światowej ukrywali przez 14 miesięcy trzech Żydów. Po likwidacji getta w Suchowoli miejscowy kupiec żydowski Symcha Lazar razem z kolegami Mosze Marjenbergiem i Tiktinem w lipcu 1943 roku uciekli z obozu przejściowego w Kiełbasinie pod Grodnem i wrócili do Suchowoli. Potem przez 14 miesięcy ukrywali ich Kiszłowie w Jatwiezi Dużej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto