Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upłynęły wieki, a Antoni Tyzenhauz znów połączył Sokółkę i Grodno (zdjęcia)

mt
W kinie “Sokół” w Sokółce odbyła się konferencja transgraniczna inaugurująca projekt „Szlakiem Tyzenhauza - utworzenie szlaku turystycznego w celu promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego dwóch miast Sokółka i Grodna”

Głównym założeniem jest remont kamienic Tyzenhauza, który projektował miasto Grodno i Sokółkę. Prace remontowe trwają w Sokółce od kilku miesięcy. W Grodnie ruszą za około dwa miesiące. Zależy nam na tym, żeby Grodno i Sokółka były rozpoznawalne nie tylko w obu miastach, ale przede wszystkim w Europie i na świecie - podkreśla Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki.

W uroczystym otwarciu konferencji inaugurującej projekt wzięli udział samorządowcy i naukowcy z Polski i Białorusi. Obie strony podkreślały duże znaczenie projektu dla międzynarodowej współpracy na poziomie samorządowym. Burmistrz Ewa Kulikowska, pomysłodawczyni projektu, przedstawiła jego początki.

- Myślę, że to historyczny projekt, bo cóż porównywać takie 26-tysięczne miasto z Grodnem, które jest nawet większe od Białegostoku, ale, jak widać, można. Najważniejsze jest serce, spotkanie odpowiednich ludzi i chęci. Chcieć, to móc - podkreśla burmistrz.

- Trzy lata temu przyjechaliśmy do Sokółki. Sprawa dotyczyła rowerowego projektu. Mówiliśmy, że mamy problemy z budynkami w Grodnie, a właściwie z jednym z nich, gdzie nie ma życia. Pani Ewa pokazała nam takie samo miejsce w centrum w Sokółki. Pomyśleliśmy, że może coś z tym zrobimy. Wtedy nikt nie myślał nawet, że z tego coś wyjdzie, ale zwyciężyliśmy. Pani burmistrz wzięła tę sprawę na siebie, my tylko pomagaliśmy - stwierdził Borys Fiedorow, przewodniczący Rady Miejskiej w Grodnie.

Wyremontowana w ramach projektu zabytkowa kamienica w Sokółce zostanie przeznaczona na cele kulturalno-edukacyjne i turystyczne. W budynku zostaną utworzone: sala wystawienniczo-konferencyjna, pracownie edukacyjno-rękodzielnicze, sala poświęcona Tyzenhauzowi i jego czasom, punkt informacji turystycznej, pomieszczenia administracyjne i biurowe. Zostaną przeprowadzone roboty budowlane polegające na kompleksowym remoncie i przebudowie istniejącego budynku obejmujące branże ogólnobudowlaną, elektryczną, sanitarną. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Powstanie też ławka Tyzenhauza, która będzie punktem charakterystycznym tego projektu. W Grodnie z Tyzenhauzem trzymającym mapę Grodna i z królem, w Sokółce będzie ławka z Tyzenhauzem trzymającym mapę Sokółki i Żydem z sakiewką, który będzie płacił za to, by miasto się rozwijało.

W ramach projektu Szlakiem Tyzenhauza zaplanowanych jest łącznie aż 15 wydarzeń transgranicznych. W momencie kiedy zostaną wyremontowane kamienice, jedna w Sokółce, druga w Grodnie, zostanie otwarty uroczyście Szlak Tyzenhauza biegnący przez przejście graniczne w Kuźnicy. Będzie to szlak rowerowy. Mieszkańcy Sokólszczyzny i turyści tu przyjeżdżający będą mogli wypożyczać nieodpłatnie zakupione w ramach projektu rowery wraz z osprzętem.

Prace przy remoncie zabytkowej kamienicy zakończą się w marcu 2020 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto