Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UWAGA! Ptasia grypa w powiecie wągrowieckim

Arkadiusz Dembiński
Ruszyły kontrole gospodarstw na terenie naszego powiatu. Powód? Dotarła do nas ptasia grypa!

Ptasia grypa dotarła do naszego powiatu! Chory na wirusa H5N8 był łabędź, którego zwłoki znaleziono nad Jeziorem Durowskim w Wągrowcu. - Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla człowieka. Wirus cechuje się dużą odpornością na działanie czynników środowiska zewnętrznego, w związku z czym łatwo i szybko się rozprzestrzenia w środowisku. W związku z powyższym, zaleca się ograniczenie ruchu, a zwłaszcza spacerów ze zwierzętami w miejscach, gdzie przebywa dzikie ptactwo wodne - okolice Jeziora Durowskiego. W celu ograniczenia powstawania skupisk dzikiego ptactwa wodnego, należy się bezwzględnie powstrzymać od dokarmiania dzikiego ptactwa wodnego na terenie całego miasta Wągrowca. Zaleca się również zgłaszanie Inspekcji Weterynaryjnej przypadków jego zachorowań i padnięć - informuje Elżbieta Misiek, powiatowy lekarz weterynarii.

Lekarze wydali szereg obostrzeń. Wprowadzono zakaz organizacji targów, wystaw na których są ptaki. - Nakazuje się: odosobnienie drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach uniemożliwiających kontakt z dzikimi ptakami.

Zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii w Wągrowcu miejsc, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych; zabezpieczenie paszy i wody przed dostępem dzikich ptaków oraz przed zanieczyszczeniem odchodami dzikich ptaków oraz utrzymywanie drobiu i innych ptaków w sposób wykluczający ich dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki; wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których utrzymywany jest drób oraz przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa, a także stałe nasączanie tych mat środkiem dezynfekcyjnym; dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu, z przekazaniem Inspekcji Weterynaryjnej informacji o zwiększonej śmiertelności, znaczącym spadku pobierania paszy i wody oraz wystąpieniu objawów chorobowych takich jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica skóry, grzebienia i dzwonków, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności - wylicza Misiak. Jednocześnie na terenie powiatu rozpoczęły się kontrole gospodarstw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto