Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kuźnicy powstał patriotyczny mural. To hołd złożony Podhalańczykom za udział w Bitwie Niemeńskiej

mj
Tak gmina uczciła nadchodzącą setną rocznicę Bitwy Niemeńskiej. To właśnie tu toczyły się wtedy walki z bolszewikami. Niemal sto lat temu 2. Pułk Strzelców Podhalańskich walczył z bolszewikami na Sokólszczyźnie i Grodzieńszczyźnie podczas Bitwy Niemeńskiej. 23 września 1920 roku stoczył ciężkie walki z sowietami o Kuźnicę. Teraz ten pułk upamiętniono muralem w centrum miejscowości

Cieszymy się, że pomimo wielu obowiązków pan Rafał Roskowiński wraz z Wojciechem Woźniakiem i Katarzyną Sykus zgodzili się zaprojektować i wykonać nasz mural. Było to duże przedsięwzięcie, dlatego też doceniany ogromne wsparcie profesjonalistów – mówi Katarzyna Fiedorowicz, dyrektor Biblioteki Publicznej w Kuźnicy.

W samym centrum Kuźnicy, na frontowej ścianie budynku urzędu gminy został namalowany mural niepodległościowy. Nawiązuje on tematycznie do 2. Pułku Strzelców Podhalańskich i bitwy pod Kuźnicą z 1920 roku.

Autorem projektu i wykonawcą jest znany malarz muralista, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu Rafał Roskowiński. Mural przedstawia żołnierzy 2. Pułku Strzelców Podhalańskich. Jest też namalowana odznaka pułku oraz data 1920 rok.

To Cię zainteresuje: Na 83 metrach przypominają o czynach bohaterów

Mural jest jednym z elementów projektu pt. „Namalujmy Niepodległą”. Realizuje go Biblioteka Publiczna Gminy Kuźnica, Urząd Gminy Kuźnica oraz Szkoła Podstawowa w Kuźnicy. Środki na dofinansowanie przedsięwzięcia pozyskano z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

– Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wzajemnej współpracy Biblioteki Publicznej Gminy Kuźnica, Urzędu Gminy w Kuźnicy oraz Szkoły Podstawowej w Kuźnicy. To, że możemy oglądać mural na ścianie urzędu gminy, było inicjatywą pana wójta. Dzięki temu każdy, kto odwiedza naszą miejscowość ma możliwość podziwiania go w centralnym punkcie Kuźnicy – wyjaśnia Katarzyna Fiedorowicz.

Mural jest ewenementem na skalę przynajmniej naszego powiatu. Nigdzie bowiem poza Kuźnicą, na żadnym budynku użyteczności publicznej nie ma muralu o tematyce patriotycznej. Nigdzie też taki obraz nie został wykonany za publiczne pieniądze.

Czytaj również: Tkanina dwuosnowowa jako mural na Urzędzie Gminy w Korycinie

- Celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych, poczucia tożsamości narodowej, lokalnej i kulturowej wśród dzieci, młodzieży oraz mieszkańców gminy Kuźnica – informuje koordynator projektu.

Dlatego też w ramach realizowanego projektu odbywały się zajęcia koła historycznego w Szkole Podstawowej w Kuźnicy, powstała wystawa pt. „1920 pod lupą: bitwa niemeńska w korelacji do bitwy pod Kuźnicą” oraz warsztaty z szycia kotylionów, które połączyły młodzież i osoby starsze.

W bibliotece powstaje także kronika pt. „Utrwalamy kuźnicką historię”, a 12 listopada dla dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej w Kuźnicy odbędzie się wykład historyczny dotyczący 2. Pułku Strzelców Podhalańskich.

Na 17 listopada zaplanowano podsumowanie projektu. Po mszy świętej o godzinie 11 odbędzie się oficjalne odsłonięcie muralu oraz koncert patriotyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto