W Sokółce będzie miejsce upamiętniające Powstanie Styczniowe. Odsłonięcie pomnika już za kilka tygodni

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
pow. sokólski
Pomysł na stworzenie w Sokółce miejsca pamięci powstańców styczniowych to wynik inicjatywy społecznej. Przy okazji wzniesienia obelisku pomysłodawcy chcą wydać również specjalną jednodniówkę, w której będą zawarte informacje dotyczące Powstania Styczniowego i jego uczestników z terenów Sokólszczyzny i jej okolic.

– Wreszcie po wielu latach starań w Sokółce powstanie miejsce, gdzie będziemy mogli oddawać hołd powstańcom styczniowym bo przecież tak wielu mieszkańców naszego powiatu wzięło udział w tym zrywie – zdradził Krzysztof Promiński, ułan z Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Dodał, że na sokólskim rynku zostało rozstrzelanych dwóch powstańców: Maciej Woronowicz z Wojnowiec i Mateusz Michał Ciuchna. Ich ciała pogrzebano na łąkach za miastem, w kierunku Nowej Kamionki.

– Nie mają swoich mogił, a dzięki pomnikowi, który powstanie przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, będziemy mogli wspominać tych wszystkich którzy walczyli wówczas w Powstaniu Styczniowym i pochodzili z terenu naszego powiatu – zaznaczył Promiński.

Pomnik ma być odsłonięty w rocznicę wybuchu największej bitwy stoczonej pod Waliłami, w pobliżu ziemi sokólskiej, na tzw. uroczysku w Piereciosach. Brało w nim udział wielu ludzi pochodzących z okolicznych terenów.

„29 kwietnia powstańcy zostali zaatakowani przez Rosjan. Przewaga ogniowa wojska carskiego zdecydowała o złamaniu szyków partyzantów … W bitwie poległo 32 powstańców, których pochowano w zbiorowej mogile na wzgórzu Piereciosy” – czytamy w książce Waleriana Bujnowskiego, „Z historią przez powiat sokólski”

Pomysł na stworzenie w Sokółce miejsca pamięci powstańców styczniowych to wynik inicjatywy społecznej. Do komitetu należą przedstawiciele Powiatu Sokólskiego, czyli Krzysztof Pawłowski i Zbigniew Dębko, ks. Jarosław Ciuchna, proboszcz Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, sokólscy ułani: major Horsztyński, Grzegorz Czołpiński i Krzysztof Promiński, Marek Bortnik, wykonawca krzyża, Stanisław Piekarski, Łukasz Czeremcha.

– Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację przedsięwzięcia. Pani Patrycji Zalewskiej za wykonanie projektu i pracownikom Starostwa Powiatowego w Sokółce za przygotowanie niezbędnej dokumentacji, potrzebnej do postawienia pomnika – dodał pan Krzysztof.

Przy okazji wzniesienia obelisku pomysłodawcy chcą wydać również specjalną jednodniówkę, w której będą zawarte informacje dotyczące Powstania Styczniowego i jego uczestników z terenów Sokólszczyzny i jej okolic. Pomnik, który powstanie niebawem, wpisze się na listę miejsc upamiętniających powstańców styczniowych. Bo oprócz najbardziej znanych w powiecie sokólskim, takich jak te zlokalizowane w Kuźnicy na Golgocie Wschodu, w Czuprynowie, Kowalach, Szudziałowie i Szyndzieli, istnieją również te mniej znane.

Należą do nich:

  • Nowa Świdziałówka, gdzie znajduje się grób Jana Kłusewicza,
  • Cmentarz w Sokolanach, na którym upamiętniony jest ksiądz Tadeusz Godlewski, proboszcz Sokolan, który został wywieziony na Syberię, uczestnik Powstania Styczniowego,
  • Cmentarz w Chodorówce, w gminie Suchowola, gdzie znajduje się mogiła pięciu żołnierzy z oddziału pułkownika Romotowskiego „Wawra”, którzy zginęli pod Domuratami,
  • W Domuratach znajduje się również pomnik upamiętniający powstańców styczniowych,
  • W Jatwiezi Małej bądź Dużej jest krzyż upamiętniający Powstanie Styczniowe.
  • Część z takich pomników niestety się nie zachowała, jak np. krzyż w Nowowoli, którego obecnie już nie ma

Zaznaczył również, że olbrzymia prace przy tych miejscach pamięci wykonują leśnicy, którzy dbają o te obiekty. Nie są to jedynie mogiły, ale także drzewa na których umieszczono specjalne krzyże. Powstańcy bardzo często przechowywali w nich swoje meldunki.

– Nieodżałowanym badaczem powstania był śp. Henryk Filkiewicz, który bardzo dużo zrobił, by upamiętnić powstańców i miejsca z nimi związane – zakończył rozmówca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie