Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W trosce o pamięć historyczną, w gminach zawisną specjalne tablice pamiątkowe

mj
Jedną z tablic przygotowano dla powiatu sokólskiego. Odebrał ją Piotr Rećko, starosta sokólski
Jedną z tablic przygotowano dla powiatu sokólskiego. Odebrał ją Piotr Rećko, starosta sokólski wrota podlasia
Pięć naszych samorządów otrzymało specjalne tablice upamiętniające miejsca związane z Bitwą Niemeńską 1920 roku. To inicjatywa zarządu województwa podlaskiego i radnych wojewódzkich związana z setną rocznicą zwycięstwa nad bolszewikami.

Tablice przedstawicielom samorządów przekazali marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i radny Paweł Wnukowski.

- Wszyscy wiemy o Bitwie Warszawskiej, ale nie wszyscy wiedzą o równie ważnym wydarzeniu, jakim była Bitwa Niemeńska - bitwa, która rozegrała się na terenach naszego województwa - mówił Artur Kosicki. - Chcemy szerzyć wiedzę i przypominać o tym wielkim wydarzeniu mieszkańcom regionu i kraju.

Marszałek wyraził również nadzieję, że tablice zostaną umieszczone w miejscach dostępnych ogółowi społeczności, tak aby informowały i przypominały o historii Bitwy Niemeńskiej.

- Chcemy dotrzeć przede wszystkim do młodzieży, aby to właśnie oni przekazywali tę wiedzę i pamięć przyszłym pokoleniom - dodał.

Tablice zostały przygotowane dla pięciu sokólskich samorządów. Otrzymały je gminy Sidra, Dąbrowa Białostocka, Kuźnica Białostocka, Nowy Dwór oraz Powiat Sokólski. To na tych terenach naszego województwa toczono walki i działania podczas Bitwy nad Niemnem.

Piotr Rećko, starosta sokólski odbierając tablicę przypomniał o wydanej, dzięki wsparciu samorządu województwa podlaskiego książce dr. Jerzego Jasielczuka „Skąpani w ogniu walki” - poruszającej między innymi tematykę walk Bitwy Niemeńskiej i poświęcenia ludności cywilnej w tamtym okresie.

- To też jest pewien pomnik historii, świadectwo o ludziach, którzy walczyli i ginęli za Polskę - podkreślał starosta.

Radny Wnukowski, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia mówił, że pomysł upamiętnienia miejsc Bitwy Niemeńskiej wyszedł m.in. od ks. Tadeusza Białousa.

- Chcieliśmy, wzorem inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, który uczcił w podobny sposób miejsca pamięci Bitwy Warszawskiej, przypomnieć o historii walk 1920 roku, rozgrywających się na terenie naszego regionu. Ta historia jest tego warta - mówił Paweł Wnukowski. - Tablice przekazujemy w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. To nadaje temu wydarzeniu szczególną symbolikę, bo Bitwa Niemeńska zatrzymała pochód bolszewików na Zachód.

Bitwa Niemeńska 1920 r. miała decydujące znaczenie w wojnie polsko-bolszewickiej. Był to drugi (po Bitwie Warszawskiej) sukces militarny Wojska Polskiego w kontrofensywie przeciw Armii Czerwonej. Bitwa Niemeńska przypieczętowała definitywnie zwycięstwo Polski w wojnie polsko-bolszewickiej.

Należy podkreślić, że znaczna część terenów, na których toczyły się walki i działania podczas Bitwy Niemeńskiej znajduje się obecnie w granicach Białorusi i Litwy. Na cmentarzu w Berżnikach są tablice, a na nich napis: „Nie mogąc upamiętnić czynu Żołnierza Polskiego z 1920 r. na Białorusi i Litwie składamy tu Ziemię z Pól Bitewnych: Druskiennik, Grodna, Lidy, Wasiliszki, Wołkowyska, Słonima, Baranowicz”.

Oprócz sokólskich gmin, pamiątkowe tablice trafiły jeszcze do Lipska, Sztabina, Augustowa i Powiatu Augustowskiego, Płaskiej, Krasnopola, Gib, Powiatu Suwalskiego i Sejneńskiego. W sumie do 14 samorządów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto