Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiązania, cokoły i okna świątyni jak nowe. Zakończyły się prace na części elewacji kościoła pw. Św. Jerzego w Janowie

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Zakończono prace prowadzone na części elewacji kościoła parafialnego pw. Św. Jerzego w Janowie. Dotyczyły one m.in. naprawy i renowacji cokołów, wątku ceglanego i stolarki okiennej. W 2022 roku parafia otrzymała dotację ze środków budżetu Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 80 000 zł na remont elewacji zachodniej budynku kościoła parafialnego.

Powstanie kościoła w Janowie wiąże się z działalnością stolnika Wielkiego Księstwa Litewskiego Jerzego Stanisława Sapiehy. W 1725 r. żona Jerzego Sapiehy, Teodora, zbudowała na rynku janowskim drewniany kościół pw. Św. Jerzego. W pierwszej połowie XIX w. we wnętrzu świątyni znajdowały się trzy ołtarze, kościół był również wyposażony m.in. w ambonę, konfesjonał czy chrzcielnicę.

Pomimo troski ze strony proboszcza i parafian świątynia wymagała remontu oraz rozbudowy.

Projekt budowy kościoła zyskał aprobatę władz w 1899 r. Prace nadzorowali ks. proboszcz Izydor Cybulski oraz inż. Wacław Chrościcki z Grodna. Budowa zakończyła się w 1904 r., zaś w roku kolejnym kościół został konsekrowany przez biskupa wileńskiego Edwarda Roppa.

W czasie I wojny światowej świątynia została dotkliwe uszkodzona. Pracami naprawczymi kierował ks. Stanisław Szyroki, ówczesny proboszcz. Dokonano naprawy wieży i dachu, podjęto również działania mające na celu upiększenie świątyni.

Podczas II wojny światowej wycofujące się wojsko niemieckie oszczędziło kościół. Po wojnie przeprowadzono remont elewacji i dachu, uzupełniono ubytki ceglane oraz odrestaurowano organistówkę i plebanię.

- Kościół w Janowie reprezentuje typ „katedr wiejskich”, budowanych w początkach XX w. na terenie dawnego zaboru rosyjskiego. Obiekt prezentuje duże wartości artystyczne i historyczne. We wnętrzu świątyni wykonano dekorację techniką sgraffito, widoczną m.in. na sklepieniu nawy głównej i transeptu oraz dekorację techniką al fresco rozpowszechnioną przez artystów renesansu i baroku – wskazuje prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz.

Decyzją z dnia 02.06.2011 roku kościół rzymskokatolicki p.w. Św. Jerzego w Janowie został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto