Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka polityka w małej gminie. Radni zaapelowali do premiera Morawieckiego w sprawie budżetu UE

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Radni Gminy Korycin wyrazili zaniepokojenie i dezaprobatę zapowiedzią wniesienia weta do budżetu UE na lata 2021 - 2027 przez polski rząd. Na nadzwyczajnej sesji podjęli apel w sprawie zobowiązania Mateusza Morawieckiego do głosowania za przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej.

Pod apelem do premiera, prezydenta oraz rządu "podpisała się" większość radnych z Korycina. 11 głosów było za, 1 przeciw, 3 wstrzymujące się.

W przegłosowanym przez siebie apelu, radni zdecydowanie opowiedzieli się za bezwzględną obecnością Polski w Unii Europejskiej i jej wartościami. Uznali też uchwalenie przygotowanego budżetu Unii i Funduszu Odbudowy za rację stanu Rzeczypospolitej.

- Nie do przyjęcia jest negowanie przez partię władzy wartości podzielanych przez większość polskiego społeczeństwa dla których znaleźliśmy się we Wspólnocie. Odwracanie znaczenia pojęć takich jak „praworządność”, prowadzić może do negowania naszych praw podstawowych, które są fundamentem zjednoczonej Europy - czytamy w treści apelu.

Podnoszony jest też aspekt związany z rozwojem samorządów, dla których środki europejskie były siłą napędową przy wielu inwestycjach.

- Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie odegrały środki z Unii Europejskiej w przemianach, które zaszły w Polsce w minionym dwudziestoleciu. Gmina Korycin jest tego doskonałym przykładem. Na jednego mieszkańca pozyskaliśmy ponad 10 tys. zł z UE. Dodajmy do tego środki pozyskane przez rolników i przedsiębiorców - podkreśla wójt Korycina Mirosław Lech.

I wylicza, że bez pieniędzy płynących szerokim strumieniem z UE, w gminie Korycin nie mogłyby zostać zrealizowane takie inwestycje, jak choćby kompleks boisk przy Szkole Podstawowej, nowoczesne przedszkole z placem zabaw, Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna, infrastruktura plaży nad zalewem w Korycinie, świetlice w Bombli, Krukowszczyźnie i Ostrej Górze czy wiatrak w Korycinie.

- Dlatego nie zgadzamy się na pozbawienie mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności! Nie ma zgody na zapowiadane przez premiera, rząd, partie władzy veto unijnego budżetu - kwituje wójt.

Samorząd z Korycina ma już przygotowanych kilkanaście projektów inwestycyjnych dotyczących przedsięwzięć m.in. drogowych, wodno-kanalizacyjnych, oświatowych, OZE, rekreacyjno-turystycznych i kulturalnych.

- Ich realizacja uzależniona jest wyłącznie od pozyskania środków zewnętrznych. Bez wsparcia finansowego Unii Europejskiej trudno też sobie wyobrazić dalsze funkcjonowanie i rozwój polskiego rolnictwa i przedsiębiorczości - czytamy w apelu.

Gmina Korycin jako jedyna z gmin w powiecie sokólskiem przyłączyła się do ogólnopolskiego samorządowego protestu, w ramach którego 1 grudnia o godz. 17. w polskich miastach, miasteczkach i wsiach symbolicznie zgasły niektóre latarnie. W gminie zostało wygaszone oświetlenie Rynku, kościoła i parku plebańskiego, plaży nad zalewem i Parku Kulturowego Korycin - Milewszczyzna.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto