Wojnowce gm. Szudziałowo. Są zdeterminowani, żeby stara szkoła nabrała nowego blasku (zdjęcia)

mj
Mieszkańcy są zdeterminowani, aby odbudować starą szkołę
Mieszkańcy są zdeterminowani, aby odbudować starą szkołę Mieczysław Jurkowski
Mieszkańcy wsi Wojnowce w gminie Szudziałowo nie potrafią usiedzieć w miejscu. Wiedzą, że nic samo się nie zrobi. Aby odbudować świetlicę wiejską w dawnej szkole organizują imprezy. Uzyskany dochód zamierzają przeznaczyć na rozpoczęcie prac z tym związanych.

Jesteśmy zdeterminowani, żeby zrobić tę świetlicę. Nakręcamy się wzajemnie, a wszyscy dookoła są nakręceni tym, że my jesteśmy nakręceni - mówią ze śmiechem Dariusz Dąbrowski i Jerzy Stasiewicz, mieszkańcy wsi Wojnowce oraz przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz rozwoju i promocji gminy Szudziałowo.

W trakcie naszej rozmowy wielokrotnie podkreślają, że bez pomocy wielu osób, które nie mogły akurat być obecne przy naszej rozmowie trudno byłoby im cokolwiek w sprawie budowy świetlicy w Wojnowcach zrobić. Budowy, gdyż obecny budynek dawnej szkoły, służący później m.in. przez wiele lat jako świetlica wiejska nadaje się obecnie tylko do rozbiórki. Jego stan techniczny zagraża bowiem bezpieczeństwu przebywających w nim osób. Odbudowa świetlicy w Wojnowcach była jednym z ważnych tematów, którymi nowo powstające stowarzyszenie chciało się zająć.

- Jest niesamowita potrzeba tej świetlicy, która byłaby takim punktem integracyjnym dla całej wsi. Są bardzo różne potrzeby, które takie miejsce mogłoby spełniać i mamy na to wiele pomysłów - mówi Dariusz Dąbrowski, prezes stowarzyszenia.

Jak się okazuje, ludzie starsi mają potrzebę spotkać się na jakichś rozmowach. Młodzi zaś chcą tam przebywać w swoim gronie, uprawiać sport czy też bawić się. Z pomysłów wykorzystanie budynku można tu wymienić m.in. stworzenie sali poświęconej historii szkoły, siłowni czy organizowanie pogadanek na temat diety czy chorób dla osób starszych.

- Jeżeli my teraz tego nie zrobimy, nie odbudujemy tego, to młodzi znów uciekną z wioski. Wyjadą do Sokółki, do innych miejsc. Nie będzie ich ciągnął tutaj nawet sentyment - podkreśla Dąbrowski.

Wie o czym mówi, gdyż świetlica jest na trwale wpisana w pamięć nieco starszych mieszkańców wsi. Jeśli jej zabraknie, to wśród młodych zabraknie pewnego wspólnego mianownika.

- Budynek powstał po wojnie, jak sowieci weszli i rozkułaczyli majątek w Horczakach. Z materiału pozostałego po majątku wybudowano szkoły w Wojnowcach i Minkowcach. Po latach cała szkoła została przeniesiona fizycznie do Babik i tam wiele dokumentów zaginęło. Jej kronika nie zachowała się całkowicie - mówi Jerzy Stasiewicz, znawca historii dawnej szkoły, sołtys i członek zarządu stowarzyszenia.

Potem w budynku był sklep GS-u, LZS-y - Ludowe Zespoły Sportowe, gdzie chłopcy grali w piłkę. Dzięki dobrej współpracy z GOK w Szudziałowie udało się dostać pieniądze na remont, obito ściany płytami, wstawiono okna. Organizowano w świetlicy wiele ciekawych imprez dla dzieci i dorosłych.

- Dwanaście lat temu budynek wyglądał lepiej, były pieniądze z urzędu marszałkowskiego, zrobiono już projekt, złożono wniosek. Został on jednak nieoczekiwanie wycofany przez ówczesnego wójta - opowiada Stasiewicz.

Ruszyły już nawet przygotowania do planowanych robót. Zerwano oszalowania, obicia i tak zmarnowano wszystko to, co było zrobione wcześniej. Później już nie było pieniędzy na kończenie robót. Budynek popadał stopniowo w ruinę. Jedynie za 6 tys. zł uzyskanej dotacji zrobiono nową altankę.

- Jest świetlica w Zubrzycy, w Wojnowcach jest niepotrzebna, a 1 km można się przejść - sołtys cytuje opinię decydentów.

Uważa jednak, że świetlica jest potrzebna w obu miejscowościach i ich istnienie nie wyklucza się wzajemnie. Tak myślą i inni mieszkańcy wsi.

- Kiedyś nie myślałem nawet, że z taką chęcią ludzie będą oddawać się pracom społecznym, by jak najszybciej tę szkołę odbudować. Nie spodziewałem się aż takiego zaangażowania - mówi Dąbrowski.

Z wójtem gminy Tadeuszem Tokarewiczem uzgodniono, że stowarzyszenie będzie robić wszystko, aby zbierać pieniądze i szkołę odbudować. Jest już zgoda na jej wyburzenie, są plany nowego budynku. W tym roku na pewno mieszkańcy chcą rozebrać szkołę i wylać fundamenty pod nowy budynek. Pomocą w realizacji tych zamierzeń mają być organizowane imprezy.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie