Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wpływ antybiotykoterapii na zdrowie

abcZdrowie.pl
by theglobalpanorama / CC By 2.0 (flickr)
Dopadła cię infekcja bakteryjna? Sprawdź, czy stosowanie antybiotyków to dobry sposób na walkę z chorobą.

Jedną z najbardziej popularnych metod leczenia infekcji bakteryjnych jest antybiotykoterapia. Dzięki antybiotykom można skutecznie zwalczyć chorobę, jednak ich stosowanie powinno zawsze przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza. Nadmierne przyjmowanie tego typu leków może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Czym jest antybiotykoterapia?
Często popełnianym przez pacjentów błędem jest sięganie po antybiotyki w przypadku grypy lub przeziębienia. Antybiotykoterapia nie będzie skuteczna w walce z tego typu dolegliwościami, ponieważ jej celem jest zwalczanie infekcji bakteryjnych, a nie wirusowych. Na rynku dostępne są m.in. antybiotyki bakteriobójcze, które mają za zadanie likwidować komórki bakteryjne oraz antybiotyki bakteriostatyczne, odpowiedzialne za zapobieganie namnażania się drobnoustrojów w organizmie.

Leczenie antybiotykami powinno być stosowane przy poważnych infekcjach bakteryjnych. Antybiotykoterapia jest skuteczna m.in. w przypadku zwalczania anginy, zapalenia płuc, zatok lub gardła oraz ropnego zakażenia skóry. Poszczególne antybiotyki różnią się od siebie stopniem wchłaniania. Część z nich wchłania się bardzo dobrze, w związku z czym mogą być przyjmowane doustnie. Pozostałe, ze względu na utrudnione wchłanianie w przewodzie pokarmowym, podawane są w formie domięśniowej lub dożylnej. Wybór konkretnego środka zależy przede wszystkim od rodzaju choroby pacjenta.

Jak stosować antybiotyki?
Stosowanie antybiotykoterapii warto poprzedzić antybiogramem. Badanie to pomaga sprawdzić wrażliwość danej bakterii na antybiotyk i tym samym dobrać najbardziej skuteczny środek. Antybiotyki najlepiej przyjmować dwie godziny po zjedzeniu pokarmu. Trzeba pamiętać o tym, aby nie popijać ich mlekiem i sokami – przede wszystkim grejpfrutowym. Do popicia najlepiej będzie się nadawać duża ilość niegazowanej wody. Jeżeli przyjmujemy lek w formie doustnej, należy kapsułkę połykać w całości, co umożliwi jej prawidłowe wchłonięcie. Antybiotyki powinniśmy przyjmować o stałych porach i nigdy nie należy stosować podwójnej dawki.

W czasie kuracji antybiotykowej należy zrezygnować ze spożywania alkoholu, który może spowodować działania uboczne. Nie powinniśmy również sięgać po suplementy diety z zawartością żelaza i wapnia. Prawidłowe wchłanianie antybiotyków utrudniają także leki stosowane przez pacjentów z nadkwaśnością żołądka. W przypadku wystąpienia objawów choroby nie należy przerywać antybiotykoterapii bez konsultacji z lekarzem. Szczególnie niebezpieczne jest przyjmowanie różnych antybiotyków na własną rękę, gdyż może to skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Po zakończeniu antybiotykoterapii warto sięgać po produkty mleczne: jogurty, kefiry, itp., które zapewnią skuteczną osłonę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Antybiotykoterapia – za czy przeciw?
W przypadku wielu infekcji bakteryjnych antybiotykoterapia wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem. Stosowanie antybiotyków musi się jednak odbywać według zaleceń lekarza, w przeciwnym razie może powodować wiele niepożądanych skutków ubocznych. Przyjmowanie antybiotyków bez konsultacji z lekarzem może znacznie osłabić działanie naszego układu odpornościowego.

Długotrwała kuracja antybiotykowa wpływa negatywnie na florę bakteryjną przewodu pokarmowego oraz pochwy, może również powodować biegunkę i awitaminozę. Oddziałuje również niekorzystnie na funkcjonowanie wątroby oraz pracę jelit. Niektóre z antybiotyków mogą powodować reakcje alergiczne – wysypkę lub obrzęk, dlatego aby zminimalizować pojawienie się skutków ubocznych, konieczna jest konsultacja lekarska.

Tekst: Weronika Misiuk

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto