Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wychowankowie ośrodka w Różanymstoku są wolontariuszami na oddziale onkologii. Projekt Wykluczeni przeciwko wykluczeniu [zdjęcia]

red.
„Wykluczeni przeciwko wykluczeniu” to społeczna inicjatywa dwóch instytucji: Fundacji „Bajkowa Fabryka Nadziei” i Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku, którzy wspólnie postanowili uruchomić własny program wolontariatu. Wychowankowie ośrodka są wolontariuszami na oddziale onkologicznym!

Fundacja „Bajkowa Fabryka Nadziei” działa na rzecz dzieci z chorobami onkologicznymi, natomiast wychowankowie ośrodka w Różanymstoku to młodzież po przejściach, którzy przez różne koleje losu wymagają specjalistycznego wsparcia i objęcia programem wychowawczym poza domem rodzinnym. Co łączy te dwie grupy? Wykluczenie. Z jednej strony wykluczenie przez stan zdrowia, z drugiej społeczna stygmatyzacja.

Ta odmienność obu grup doprowadziła pomysłodawców: Joannę Brzosko – koordynatora projektu (Salezjański Ośrodek Wychowawczy) i Bartłomieja Trzeciaka (Fundacja „Bajkowa Fabryka Nadziei”), że działając wspólnie można pomóc obu grupom. Napisali więc autorski program wolontariatu, którego podstawą są różnorodne działania chłopców z ośrodka na rzecz pacjentów Oddziału Onkologicznego i Hematologicznego DSK w Białymstoku.

24 młodych wolontariuszy
Od 2 tygodni chłopcy są już pełnoprawnymi wolontariuszami na oddziale, jednak droga do tego nie była łatwa. Na pewno od pierwszych dni uruchomienia projektu wychowankowie ośrodka zaskakiwali swoim zaangażowaniem.

Do projektu wybrano 24 chłopców, ale ze względu na ogromne zainteresowanie wprowadzono także listę rezerwową. Działając w grupach 6-osobowych, pod okiem Organizatora Wolontariatu i opiekunów, chłopcy przeszli kilkumiesięczny program szkoleniowo-warsztatowy. Zajęcia były im niezbędne. Zespół projektowy ma bowiem świadomość, że sytuacja, z jaką spotykają się na oddziale wymaga od nich przygotowania: psychologicznego, medycznego i animacyjnego. Chęć zabawy nie wystarczy, aby w zamkniętej przestrzeni oddziału, przy zmieniających się warunkach, stanie fizycznym i psychicznym odbiorców, świadczyć działania wolontariatu.
Dlatego wszystkie grupy przeszły pełny cykl warsztatowy z zakresu: animacji dzieci i młodzieży, terapii przez zabawę, pierwszej pomocy, psychologicznych aspektów chorób onkologicznych, standardów higieny obowiązujących na oddziale.

Odpowiedzialne zadania
Przez cały czas trwania projektu będą również korzystać z indywidualnego wsparcia trenera mentalnego. Na tym etapie już wiadomo, że przygotowanie wolontariuszy do tej roli przyniosło rezultaty, których się nie spodziewano. Wchodząc na oddział wolontariusze zostawiają tam serce: w gestach, słowach, uśmiechach. Mają własne inicjatywy, jednak swoje pomysły zawsze dostosowują do potrzeb dzieci.

TU ZOBACZ TEŻ:

Ryszard Rynkowski - koncert charytatywny w Filharmonii. Podl...

Spotkania będą podstawą działań wolontariuszy, jednak nie będą jedyne. Chłopcy wezmą udział w rodzinnych weekendach z grami i pokazie cyrkowym. Zorganizują również kilka imprez okolicznościowych. Organizatorzy są przekonani, że powierzając grupie wolontariuszy wiele odpowiedzialnych zadań wspierają ich powrót do społeczeństwa. Jesteśmy pełni nadziei, że to dopiero początek pięknej przygody bogatej w doświadczenie.

Projekt został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Jest współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności, z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto