Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Aktywności Zawodowej w Suchowoli z tytułem Lodołamaczy. Prestiżowa nagroda doceniła nową placówkę po 8 miesiącach funkcjonowania

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Sprawa sukcesu Zakładu Aktywności Zawodowej została poruszona na ostatniej, sesji Rady Powiatu Sokólskiego. Obecna na niej była Janina Mironowicz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Małgorzata Ejsmont, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Jarosław Sulik, trener pracy w suchowolskim ZAZ-ie, podziękował im oraz innym osobom wspierającym ZAZ: Piotrowi Rećko, staroście sokólskiemu i Grażynie Bogdańskiej, dyrektor Podlaskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Sprawa sukcesu Zakładu Aktywności Zawodowej została poruszona na ostatniej, sesji Rady Powiatu Sokólskiego. Obecna na niej była Janina Mironowicz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Małgorzata Ejsmont, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Jarosław Sulik, trener pracy w suchowolskim ZAZ-ie, podziękował im oraz innym osobom wspierającym ZAZ: Piotrowi Rećko, staroście sokólskiemu i Grażynie Bogdańskiej, dyrektor Podlaskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. pow. sokolski
Zakład Aktywności Zawodowej w Suchowoli odnosi sukcesy! Zajął III miejsce w regionalnym etapie konkursu „Lodołamacze” w kategorii „Rehabilitacja społeczna i zawodowa”. Kampania „Lodołamacze” wspiera aktywizację osób z niepełnosprawnościami i wdrażanie ich do funkcjonowania w codziennym życiu.

- To, że jesteśmy na trzecim miejscu po tak krótkim, trwającym niecałe osiem miesięcy czasie działania, jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Nie spodziewaliśmy się tego – cieszy się z sukcesu pracowników ZAZ-u Jarosław Sulik, trener pracy.

Kampania „Lodołamacze” wspiera aktywizację osób z niepełnosprawnościami i wdrażanie ich do funkcjonowania w codziennym życiu. Propaguje też ideę likwidowania barier społecznych przez przedsiębiorstwa i instytucje.

Jej celem jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, a także ich integracja i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym.

W etapie regionalnym „Lodołamaczy” (obejmującym województwa: podlaskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie) wzięło udział aż 17 różnych organizacji.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego, że już po tak krótkim czasie funkcjonowania nasz Zakład Aktywności Zawodowej dostał tak prestiżową nagrodę. Otrzymują ją instytucje, które zmieniły życie nie tylko osób niepełnosprawnych, ale też sposób myślenia społeczności lokalnej o osobach niepełnosprawnych – mówił Piotr Rećko, starosta sokólski.

Jarosław Sulik podkreślił, że otrzymanie tak wysokiej noty w konkursie nie jest zasługą jednej osoby, ale całego personelu ZAZ-u i tych, którzy mu sprzyjają.

– Rano pracownicy są przywożeni dwoma naszymi samochodami. Idą do szatni i rozchodzą się do swoich zajęć. Jedni gotują, inni sprzątają i każdy wie, czym ma się zająć - wyjaśnia Sulik.

W ZAZ-ie jest też czas na rehabilitację społeczną: pójście razem do parku czy na lody. W odróżnieniu od rehabilitacji medycznej ma ona usprawnić funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie.

W tym momencie większość pracowników może już wychodzić sama. Dzięki rehabilitacji społecznej pracownicy ZAZ-u wdrażają się do normalnego życia.

– Potrafią zrobić podstawowe zakupy spożywcze czy załatwić sprawę w urzędzie – wymienia trener.

Na stworzenie ZAZ Starostwo Powiatowe w Sokółce otrzymało dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 739 621 zł. Całkowita wartość inwestycji to ponad 1 422 000 zł.

Na ZAZ w Suchowoli zaadaptowano budynek dawnego magazynu, który w pewnym momencie historii stał się bożnicą, następnie znów magazynem, salą gimnastyczną, a w ostatnich latach, po wybudowaniu nowej sali gimnastycznej pełnił rolę rupieciarni, popadając w ruinę.

Odremontowano też pomieszczenia w piwnicy, które pełnią teraz rolę zaplecza gospodarczego. Są tam szatnie, magazyny, obieralnia, łazienki i prysznice. Wyremontowano instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną wraz z nową przepompownią.

Zmodernizowano wentylację, która obecnie zajmuje całe jedno pomieszczenie w piwnicy, a sterowana jest z kuchni, gdzie zamontowano nowe kanały wyprowadzone na zewnątrz budynku, zaopatrzone w specjalne filtry. W bistro do dyspozycji jest prawie 60 miejsc siedzących, a w stołówce około 80.

To pierwsza tego typu placówka w powiecie sokólskim, jednak nie ostatnia. Władze samorządowe mają plan, aby podobne obiekty powstały też w Dąbrowie Białostockiej i Sokółce.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto