Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75 ton piasku i 60 ton soli. Powiatowy Zarząd Dróg w Sokółce melduje gotowość na akcję „zima”

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
pixabay.com
Zima zagościła u nas na dobre, a synoptycy zapowiadają śnieżyce przez najbliższy tydzień. Władze powiatu zapewniają, że służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg powiatowych są gotowe do ataku śniegu.

Zima nas nie zaskoczy. Jesteśmy przygotowani, przejezdność naszych dróg i komunikacja mieszkańców jest dla nas w tym okresie najważniejsza - zapewnia Piotr Rećko, starosta sokólski.

Grzegorz Pul, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce przypomina, że akcja odśnieżania, zgodnie z przyjętymi zasadami, rozpoczyna się najczęściej w momencie ustąpienia opadów śniegu. Jednakże do każdej interwencji PZD podchodzi indywidualnie. Dodatkowo uruchamia telefony, z których można w tym czasie korzystać.

- W tym momencie na stanie posiadamy 75 ton piasku i 60 ton soli drogowej, także jesteśmy przygotowani na zapowiadane warunki atmosferyczne - mówi Grzegorz Pul.

Powiatowy Zarząd Dróg w Sokółce podpisał umowy na zimowe utrzymanie dróg z sześcioma firmami zewnętrznymi, świadczącymi usługi w tym zakresie. Są to oferenci, którzy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, złożyli prawidłowo swoje oferty. Są to: Roboty Drogowo -Ziemne Maciej Rybiński z Sokółki, Roboty Budowlano - Drogowe Mariusz Donejko z Kuźnicy, TRANS - KOP Usługi Transportowe i Drogowe Jarosław Jackiewicz z Sokółki, P.U.H KAMPOL Barbara Szymczyk z Dąbrowy Białostockiej, BRUKPOL Usługi Budowlano - Drogowe Krzysztof Szymczyk z Szuszalewa oraz LUXBET Zabłoccy s.c. z Sokółki.

- Prace przy zimowym utrzymaniu dróg powiatowych będą prowadzone w pierwszej kolejności własnym sprzętem przez nasze Obwody Drogowo - Mostowe w Sokółce, Dąbrowie Białostockiej i Suchowoli Gdyby jednak nasz sprzęt okazał się niewystarczający, wówczas będziemy włączać w to sprzęt firm, w ramach zawartych z nimi umów - tłumaczy dyrektor sokólskiego PZD.

Dodaje, że długość odcinka dróg Obwodu Nr 1 w Sokółce wynosi ponad 406 km, z czego powierzchnia do zwalczania śliskości zimowej na niej wynosi ponad 264 km. Długość odcinka dróg na terenie Obwodu Nr 2 w Dąbrowie Białostockiej to 232 km, a powierzchnia do zwalczania śliskości to 109 km. Z kolei długość odcinka dróg na terenie Obwodu Nr 3 w Suchowoli wynosi 230 km, ze 134 km powierzchni do zwalczania śliskości zimowej.

Przygotowania do zimy polegają nie tylko na kupowaniu soli i piaskune między innymi na przeglądzie i remoncie osprzętu, nośników, a więc samochodu ciężarowego, ciągniku czy maszyny drogowej, używanych do odśnieżania i zwalczania śliskości.

Dokonywany jest także próbny montaż, sprawdzający czy elementy w pługach do siebie pasują, czy działają mechanizmy podnoszenia. Ponadto sprawdzane jest działanie oświetlenia ostrzegawczego.

- Zimowe utrzymanie chodników na terenie miasta Sokółka i Dąbrowa Białostocka będzie prowadzone przez nasze Obwody Drogowo-Mostowe w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej. Jednak w przypadku długotrwałych i obfitych opadów śniegu będzie powierzane również zewnętrznym firmom - dodaje dyrektor PZD.

Miejsca przeznaczone do odśnieżania i zwalczania śliskości obejmują chodniki położone w ciągach dróg powiatowych. Dyrektor jednak przypomina, że w oparciu o obowiązujące prawo, jeżeli wydzielona część dla ruchu pieszego leży bezpośrednio przy granicy nieruchomości, wówczas obowiązek odśnieżania należy do właściciela nieruchomości, nie do zarządcy drogi.

- W takiej sytuacji to właściciel nieruchomości musi zadbać o pozbycie się zanieczyszczeń z chodnika takich jak lód czy śnieg- tłumaczy Pul.

I dodaje, że drogi powiatowe podlegają w większości V standardowi, zgodnie z którym jezdnia jest utrzymywana zimą w taki sposób, że w miejscach zasp odśnieżany jest co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek. Posypywana jest na odcinkach decydujących o możliwości ruchu, takich jak np. skrzyżowania z drogami twardymi, skrzyżowania z koleją, niebezpieczne łuki, przystanki autobusowe.

Co prawda opuszcza się odstępstwa od standardu, ale po ustaniu opadów śniegu. W ich granicach mieści się luźny śnieg, który może zalegać do 16 godzin, zaś tak zwany śnieg zajeżdżony, nabój śnieżny, zaspy mogą występować do 24 godzin.

- Dopuszcza się także przerwy w komunikacji do 24 godzin. Istnieją ponadto odstępstwa od standardu, od chwili stwierdzenia występowania zjawisk atmosferycznych. W miejscach wyznaczonych może występować gołoledź do 8 godzin i śliskość pośniegowa - wyjaśnia dyrektor.

Przez cały zimowy okres pełnione są dyżury 24-godzinne, podczas których przyjmowane są zgłoszenia co do potrzeb odśnieżania i zwalczania śliskości.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto