Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sokółka. Mundurowi wywalczyli podwyżki ale do służby jeszcze nie wrócili

eb
Policjanci protest skończyli ale do pracy jeszcze nie wrócili
Policjanci protest skończyli ale do pracy jeszcze nie wrócili pixabay.com
Sokólscy policjanci i pogranicznicy z Nowego Dworu i Kuźnicy masowo chorowal. I choć nikt oficjalnie o tym nie mówi, była to forma protestu. Walczyli m.in. o podwyżki. I je wywalczyli. Wczoraj w nocy zostały podpisane porozumienia kończące protest. Ale do pracy jeszcze nie wrócili

We wtorek 6 listopada, w KPP w Sokółce, na zwolnieniach przebywało 53,7% tamtejszych funkcjonariuszy. Dzień później było jeszcze dramatyczniej.

- W Komendzie Powiatowej w Sokółce cala patrolówka jest chora, cały ruch drogowy, a także wszyscy dzielnicowi na L4. Dziś w komendzie połowa stanu policjantów choruje, a pozostali są w kolejce do lekarza. Została tylko kadra zarządzająca i dyżurni. W Komendzie w Dąbrowie też wszyscy są chorzy, na posterunkach również są chorzy, ale tam to pojedyncze jednostki - taka anonimowa informacja do nas dotarła.

Tu przeczytasz o tym, jak choroba dziesiątkowa policjantów

Nie udało nam się jej zweryfikować u rzecznika sokólskiej KPP, bo nie było go w pracy. On nie był chory, akurat miał urlop. Ale Marcin Gawryluk z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku potwierdził, że jest problem.

- Sytuacja jest poważna - mówił Gawryluk.

Dodał jednak, że patrole na interwencje są. Choć jeździli na nie policjanci z innych jednostek.
Do protestu przyłączyli się też funkcjonariusze Straży Granicznej. W środę w placówce SG w Nowym Dworze ponad 40% funkcjonariuszy było na zwolnieniach. Również w Kuźnicy pojawili się chorzy pogranicznicy. Choć nie była to tak ogromna skala.

Mundurowi w ten sposób walczyli o podwyżki, przywrócenie pełnopłatnych zwolnień i wcześniejsze emerytury.

- „Nie zgadzamy się na trwające od wielu lat, lekceważenie naszego zaangażowania i poświęcenia służbie innym. Domagamy się prawa do godnego życia i zapewnienia przyszłości dla naszych rodzin i najbliższych. Uważamy, że za naszą służbę, należą się nam godziwe warunki jej pełnienia i wynagrodzenia” - pisali związkowcy w apelu Komitetu Protestacyjnego NSZZ Policjantów.

Zwolnienia funkcjonariuszy obejmowały dzień 11 listopada. Mimo, że rząd 8 listopada spełnił większość ich postulatów, do służby nie wrócili.

Na mocy porozumienia z rządem, od stycznia 2019 r. policjanci, strażacy i strażnicy graniczni otrzymają 655 zł brutto podwyżki. Kolejna podwyżka nastąpi rok później - w styczniu 2020 r. wynagrodzenia mundurowych wzrosną o kolejne 500 zł brutto. Nie będzie obowiązywał wymóg ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Ponadto nadgodziny mają być pełnopłatne nie tylko dla strażaków, ale dla wszystkich służb podległych MSWiA.

Zobacz: Po wyborach samorządowych 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto