Caritas będzie pomagać migrantom. Specjalne pakiety pomocowe trafią do parafii położonych przy granicy

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Caritas Archidiecezji Białostockiej
Specjalne pakiety pomocowe przygotowane dla uchodźców przez Caritas Polska trafią do kościołów na terenach objętych stanem wyjątkowym i do Straży Granicznej. To tysiąc pakietów Helps Pack, zawierających folię termiczną, wodę mineralną, batony energetyczne, ogrzewacze do rąk.

– Pomagamy każdemu, bez względu na kolor skóry i narodowość. I nie stoi to w sprzeczności z koniecznością ochrony granic – podkreśla br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, który spotkał się z proboszczami parafii położonych w pasie przygranicznym. Wśród nich byli m.in. proboszcz parafii w Kuźnicy ks. Sylwester Szyluk oraz proboszcz parafii w Krynkach ks. Marek Wiśniewski.

W spotkaniu uczestniczył także ks. abp Józef Guzdek, metropolita białostocki. O pomoc medyczną i humanitarną dla migrantów zaapelował w tym samym dniu ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Pomoc Kościoła od początku kryzysu ma konkretny wymiar, to nie są deklaracje – zaznacza br. Cordian Szwarc. – Ona płynie z Warszawy, z Caritas Polska i od Caritas diecezjalnych – to są transporty żywności, odzieży, zabawek, które kierujemy do ośrodków, gdzie trafiają osoby przekraczające polską granicę. Najnowszy taki transport, zawierający m.in. koce, ręczniki, artykuły spożywcze i środki czystości, dotarł w poniedziałek do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku. Pomoc płynie też od parafii, od parafian, jest udzielana oddolnie, w terenie. O różnych jej formach opowiadali nam na spotkaniu proboszczowie – relacjonuje zastępca dyrektora Caritas Polska.

To reakcja na trudną sytuację osób, które dotarły do naszego kraju z Białorusi. Potrzebują one m.in. żywności oraz ciepłych ubrań.

– Wiele z nich znajduje doraźną pomoc w parafiach. W ogłoszeniach parafialnych i kazaniach proboszczowie uwrażliwiają wiernych na położenie tych ludzi. Z relacji proboszczów wiemy, że parafianie pomagają na własną rękę. Ktoś wyniesie na drogę posiłek, ktoś inny poczęstuje przybyszów herbatą, albo zawiezie chorego do szpitala. Ludzie mówią, że to naturalne, że stać ich na taki gest, ale ze swojej strony chcemy wyjść tym lokalnym inicjatywom naprzeciw – deklaruje br. Cordian Szwarc.

Stąd decyzja ks. dr. Marcina Iżyckiego, dyrektora Caritas Polska, o zakupie i dostarczeniu do parafii tysiąca pakietów Helps Pack, zawierających folię termiczną, wodę mineralną, batony energetyczne, ogrzewacze do rąk.

– Wszystko to znajdzie się w specjalnym plecaku. Taki pakiet może trafić do osoby spotkanej na ulicy czy w lesie, jako pierwsze, najpilniej potrzebne wsparcie – wyjaśnia br. Cordian. Pakiety w najbliższych dniach zostaną dostarczone do przygranicznych parafii i do Straży Granicznej.

Abp Józef Guzdek wyraził wdzięczność księżom proboszczom za ich ewangeliczną postawą w tej złożonej sytuacji. Prosił o przekazanie podziękowania parafianom, którzy niosą pomoc migrantom, naśladując miłosiernego Samarytanina. Z uwagą wysłuchał relacji proboszczów przygranicznych parafii, którzy podkreślali, że parafianie czują się na ten moment bezpieczni.

– Pamiętajmy, że funkcjonariusze pełnią służbę w wyjątkowo trudnych warunkach, pod presją opinii publicznej. Zachowując wrażliwość swoich serc realizują jednak to, do czego zobowiązali się składając przysięgę wojskową bądź ślubowanie – powiedział arcybiskup.

Pomoc płynąca do strefy przygranicznej jest finansowana m.in. ze środków pochodzących z kwesty pod kościołami przeprowadzonej 5 września, w ogłoszonym przez abp. Stanisława Gądeckiego Dniu Solidarności z Afgańczykami, a także z wpłat na konto Caritas Polska. Dotychczasowy bilans zbiórki to blisko 3 mln zł.

Oprócz wsparcia udzielanego w trybie interwencyjnym przybywającym do Polski obcokrajowcom, Caritas organizuje także pomoc systemową. Prowadzone przez organizację Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom zapewniają swoim podopiecznym m.in. pomoc konsultantów kulturowych oraz doradców integracyjnych i zawodowych, psychologów i prawników a także dofinansowanie do wynajmu mieszkań, zakupu leków i odzieży, paczki z artykułami higienicznymi, kursy adaptacyjne i kursy języka polskiego.

Od 2018 r. z różnych form pomocy Caritas skorzystało ponad 14,5 tys. migrantów i uchodźców przebywających w Polsce.

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie