MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czujka nie kłamie: w Sokółce smog nie jest problemem

mj
Mirosław Śliżewski przekonuje, że stan powietrza w Sokółce jest całkiem dobry.
Mirosław Śliżewski przekonuje, że stan powietrza w Sokółce jest całkiem dobry. archiwum firmy
Każdy mieszkaniec może sprawdzić, jaki jest stan powietrza, którym oddycha. Taką informację można pozyskać dzięki czujce, którą kilka tygodni temu zainstalowała u nas firma Celsium. To jednak nie koniec, bo firma chce zamontować więcej takich urządzeń

Trudno wyciągnąć miarodajne wnioski mając dane tylko z jednego czujnika, jednak pewne prawidłowości można już zauważyć. Największe zanieczyszczenie powietrza występuje zawsze w okolicach gęstej niskiej zabudowy, na osiedlach domków jednorodzinnych. Najwyższy poziom pyłów zawieszonych w powietrzu występuje w ciągu tygodnia w godzinach popołudniowych oraz w weekendy praktycznie przez cały dzień. Jednak analizując zebrane pomiary możemy powiedzieć, że Sokółka leży na terenie Zielonych Płuc Polski - przyznaje Mirosław Śliżewski, kierownik Wydziału Eksploatacji Sokółka Celsium.

Firma jest dostawcą ciepła systemowego. W Sokółce produkuje ciepło spalając węgiel oraz biomasę. Zanieczyszczenia ze spalania biomasy są tak niewielkie, że można je wręcz uznać za pomijalne we wszelkich analizach. Natomiast spaliny pochodzące ze spalania węgla przechodzą przez zestaw fil-trów oczyszczających, w związku z tym dym wychodzący z komina jest już bardzo czysty.

Celsium działa na terenie całej Polski. Takie same czujniki jak w Sokółce, tzw. sensory monitorujące stan powietrza ma zainstalowane w pięciu miastach na terenie województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego oraz podlaskiego. Sokółka na ich tle wypada bardzo dobrze.

Czujki mają za zadanie identyfikowanie zagrożeń wynikających z powstawania smogu. A na to wpływ ma głównie złej jakości opał wykorzystywany do ogrzewania domów. Dzięki czujce wszyscy mogą na bieżąco kontrolować wyniki pomiarów i sprawdzać poziom pyłu zawieszonego w powietrzu.

Póki co w Sokółce czujka jest jedna, znajduje się przy ulicy Lotników Lewoniewskich, tuż obok siedziby Celsium. Ale firma nie zamierza na tym poprzestać. Chciałaby, aby w mieście jakość powietrza była monitorowana w różnych miejscach. I dlatego liczy na to, że to sami mieszkańcy wskażą konkretne ulice czy osiedla.

- Nie ma wyznaczonej ilości czujników, które powinny być zamontowane. Zależy to jedynie od potrzeb danego środowiska. Czujniki powinny być montowane w miejscach najbardziej miarodajnych, to znaczy na osiedlach domków jednorodzinnych, czy przy głównych trasach w mieście - wyjaśnia Mirosław Śliżewski.

Zachęca wszystkich do wskazywania miejsc, w których powinny zostać zamontowane czujki. Wystarczy zadzwonić do siedziby firmy Celsium pod nr tel. 607 691 231.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto