Łomżyńska prokuratura postawiła zarzuty Ewie Kulikowskiej burmistrz Sokółki oraz jej poprzednikowi

Jba
Ewa Kulikowska jest burmistrzem Sokółki od 2014 roku
Ewa Kulikowska jest burmistrzem Sokółki od 2014 roku sokółka.pl
Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Łomży Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki oraz jej poprzednik Stanisław M. niedopełnili obowiązków i wyrządzili szkodę majątkową swojej gminie. Oboje usłyszeli zarzuty. Grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Jak przekazywał w czwartek, 28 maja, prokurator Dariusz Błażejczyk, sprawa jest rozwojowa i nie wykluczone, że więcej osób usłyszy zarzuty, a dotyczy składowiska odpadów w Karczach. Zarzuty wobec burmistrz Sokółki, obejmują wydarzenia obejmują okres od końca listopada 2014 roku do końca grudnia 2016 roku. Pierwszy dotyczy rozliczeń ze spółką, która budowała nowy Zakład Zagospodarowania Odpadów.

- Jako funkcjonariusz publiczny, którego zadaniem było dbanie o finanse gminy, dopuściła do strat sięgających 1,5 mln zł. Od spółki Nowa Ekologia, która budowała Zakład Gospodarowania Odpadami, nie wyegzekwowała należności w postaci kar umownych za niewywiązanie się z umowy. Ponadto, nie wykorzystała możliwości zrealizowania czeku in blanco, który był zabezpieczeniem tej transakcji, ani nie wystąpiła na drogę sądowną o zapłatę należności - mówi prokurator Dariusz Błażejczyk.

Zdaniem śledczych burmistrz dopuściła także do straty przez budżet gminy ok. 617 tys. zł, które Zakład Zagospodarowania Odpadów Euro - Spółka sp. z o.o. powinien zapłacić samorządowi za dzierżawę gruntów, na których składowano odpady komunalne pochodzące spoza terenu gminy Sokółka.

- Ewa K. pozew o zapłatę złożyła niedługo przed terminem przedawnienia roszczenia tej należności, już po tym, jak spółka ogłosiła swoją upadłość i była niewypłacalna - mówi prokurator Błażejczyk.

Za te czyny kodeks karny przewiduje karę od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki sprawy komentować nie chce, odsyłając do oświadczenia, które umieściła na stronie internetowej urzędu miasta.

- Nie mam nic do ukrycia. Moje działania są jawne i transparentne. Zawsze kieruję się dobrem i interesem gminy Sokółka i jej mieszkańców. Działam zgodnie z prawem i w granicach prawa - napisała w nim pani włodarz.

Ponadto wskazuje, że przedstawione zarzuty dotyczą sprawy z okresu 2009 - 2010, w którym nie sprawowała urzędu burmistrza. Zaprzysiężona została dopiero w grudniu 2014 roku.

-Przedstawione mi zarzuty są bezpodstawne i nie powinny dotyczyć mojej osoby. W miarę możliwości będę informowała na bieżąco o szczegółach sprawy - pisze Kulikowska.

Prokurator zapewnia, że burmistrz usłyszała zarzuty za okres, kiedy sprawowała funkcję burmistrza.

- Z pisma, jakie otrzymałam, wynika tak, jak napisałam w oświadczeniu. Śledztwo jest objęte tajemnicą, nie jestem uprawniona do udzielania szerszych informacji - urywa burmistrz.

AKTUALIZACJA, 28.05.2021 r.
Prokuratura Okręgowa w Łomży wydała oficjalny komunikat w tej sprawie. Wynika z niego, że podobne zarzuty usłyszał także poprzedni burmistrz Stasiław M. Nie dopełnił obowiązków i wyrządził gminie Sokółka szkodę majtąkową w wielkich rozmiarach w okresie od października 2011 roku do 29 listopada 2014 rok, nie domagając się kar umownych od spółki „Nowa Ekologia” Sp. z o.o. w Warszawie oraz opuścił do straty przez budżet gminy ok. 455,5 tys. zł, które Zakład Zagospodarowania Odpadów Euro - Spółka sp. z o.o. powinien zapłacić samorządowi za dzierżawę gruntów, na których składowano odpady komunalne pochodzące spoza terenu gminy Sokółka.

Jak podaje prokuratura oboje nie przyznają się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Wobec byłego burmistrza i obecnej pani burmistrz prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju a także dokonał zabezpieczenia majątkowego na jego mieniu, na poczet przyszłych kar i roszczeń poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomościach, których są właścicielami.

Śledztwo w przedmiotowym zakresie zostało zainicjowane zawiadomieniem Najwyższej Izby Kontroli.

- W jego toku zabezpieczono liczną dokumentację, przesłuchano świadków a także zasięgnięto opinii biegłego. Wszystkie przeprowadzone dowody jednoznacznie wskazują na popełnienie przez wyżej wymienione osoby zarzucanych im przestępstw - informuje łomżyńska prokuratura

Dyrektor łomżyńskiego szpitala szuka zastępcy. Ogłosił drugi konkurs

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Wideo

Materiał oryginalny: Łomżyńska prokuratura postawiła zarzuty Ewie Kulikowskiej burmistrz Sokółki oraz jej poprzednikowi - Łomża Nasze Miasto

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sondor

Zapewne burmistrz Sokółki nie jest z PISu i tu trzeba pokazać na kogo mają głosować mieszkańcy Sokółki w przyszłości!!!

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

Wystarczyłoby wprowadzić kaucje np. 1 zł przy zakupie, 2 pojemniki na odpady suche i mokre i np. wszystkie puste opakowania trafiałyby z powrotem do sklepów i recyklingu.

Najlepszy system: 2 pojemniki: odpady mokre (żywnościowe, do kompostowania) i suche (pozostałe = do segregacji, odzysku). Przemieszanie śmieci powoduje ze surowce do odzysku są brudne i zniszczone. Gdyby np. była kaucja za różne opakowania jak np. butelki, ludzie odnosili by je z powrotem do sklepów np. jak puszki - dużo ludzi zbiera puszki, bo to się im opłaca (3 zł za kg).

„W takiej Danii np. kupujesz piwo, Colę itp. po czym idziesz z butelką do dowolnego sklepu i tam wrzucasz butelkę do automatu, a ten nalicza Ci ile kasy masz do odbioru w kasie. Proste jak budowa cepa. Warunek jeden na opakowaniu musi być kod kreskowy, opakowanie nie może być pogniecione. I proszę znaleźć walające się puszki czy butelki.

U nas jak kiedyś - czy ktoś pamięta problem butelek na mleko”. Obecnie w sklepie przyjmą od Ciebie butelkę po piwie tylko wówczas gdy kupiłeś je w danym sklepie.” Kompostowanie i segregacja jest lepsza od spalania śmieci, także jeśli chodzi o wirusy podczas epidemii (giną podczas kompostowania), a nie powoduje raka od spalania plastików!

Dodaj ogłoszenie