Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik przyrody najprawdopodobniej pokonany przez silny wiatr. To była najgrubsza sosna w Puszczy Knyszyńskiej

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Sosna zwyczajna o obwodzie 352 cm w pierśnicy, czyli mierzona na wysokości 130 cm od gruntu, w wieku około 230 lat poddała się wiatrom lub okiści. Trudno to jednoznacznie stwierdzić, ponieważ rosła w miejscu rzadko odwiedzanym przez ludzi. Powodem osłabienia drzewa były liczne dziuple i czyreń sosny, czyli huba, która jest pasożytem zasiedlającymi głównie starsze sosny. Pomnik przyrody zaatakowała tuż pod koroną i w tym właśnie miejscu drzewo się złamało. Sosna rosła w Leśnictwie Bogusze.

Sosna była uznana za pomnik przyrody już od 1957 roku. Rosła w oddziale 196 g. Kiedyś miała też koleżankę, która również była pomnikiem przyrody. Jednak zmarła wcześnie, ponad 40 lat temu. Wywrócił ją wiatr razem z korzeniami. Podobno miała tak wielką koronę, że jeden z okolicznych gospodarzy zdołał z niej zrobić całą stolarkę chlewni.

Kiedyś obie sosny były ogrodzona metalowym płotkiem wspartym na betonowych babkach fundamentowych. Jednak ogrodzenia te zniknęły. Zostały jedynie betonowe fundamenty.

Kiedy Leśniczy Czesław Poskrobko objął Leśnictwo Bogusze, poprosił jednego z mieszkańców, aby ten zrobił nowe, naturalne ogrodzenie z dębowych konarów. Porośnięte mchami stoi ono do dzisiaj. Po sośnie pozostał tylko monumentalny stomber, czyli pień, o wysokości około 20 m. Zarówno on, jak i korona pozostaną na swoim miejscu do naturalnego rozkładu drewna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto