Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różanostockie Sanktuarium Maryjne perełką regionu. To miejsce nazywane jest "Częstochową Podlasia" (wideo)

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Wideo
od 16 lat
Sanktuarium w Różanymstoku to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych sanktuariów północno – wschodniej Polski. Opiekują się nim ojcowie Salezjanie. Trójnawowa bazylika wewnątrz zachwyca przepięknym, bogatym rokokowym wystrojem. Obok ołtarza głównego jest tu sporo ołtarzy bocznych. Jeden z nich ozdabia wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem uważany za cudowny. I chociaż obecnie jest to kopia innego obrazu – wywiezionego do Rosji w czasie I wojny światowej – kult istnieje nadal przyciągając tłumy wiernych podczas uroczystości odpustowych.

Wszystko zaczęło się w połowie XVII wieku. To wtedy małżeństwo Eufrozyna i Szczęsny Tyszkiewiczowie kupili do swojej sypialni dzieło Jana Szrettera – malarza z Grodna. Obraz umieszczony w domowym ołtarzyku skupiał uwagę domowników podczas codziennej wieczornej modlitwy.

Wkrótce zaczęły się dziać wokół wizerunku niezwykłe wydarzenia. Samoczynnie zapalały się domowe lampki oliwne, zakwitały zasuszone kwiaty. Słychać było nie wiadomo skąd płynącą piękną muzykę, a w pomieszczeniu można było wyczuć różany zapach.

Do domu państwa Tyszkiewiczów zaczęły ciągnąć coraz liczniejsze pielgrzymki. Jedni z ciekawości inni z pobożności przybywali.

Na polecenie wileńskiego biskupa w 1662 roku przeniesiono wizerunek do pobliskiego drewnianego kościoła, gdzie został on poświęcony. Specjalnie utworzona komisja kościelna miała sprawdzić owe niezwykłych wydarzenia, z których ponad 30 uznano jako prawdziwe.

W 1663 roku sprowadzono dominikanów, którzy mieli sprawować opiekę duszpasterską nad miejscem ciągle rosnącego kultu, a nazwę miejscowości zmieniono na Różanystok, wcześniej nazywała się Krzywy Stok.

Przybywające rzesze pielgrzymów były tak liczne, że w końcu XVIII wieku postanowiono wybudować nową świątynię, obok której wybudowano klasztor dla dominikanów. Na skutek rozbiorów Polski Różanystok dostał się najpierw na krótko pod zabór pruski, a w 1807 roku pod rosyjski. W połowie XIX stulecia ukazem carskim zlikwidowano zakon dominikanów, a niedługo potem katolicką świątynię z cudownym wizerunkiem zamieniono na cerkiew.

Do katolików kościół wrócił dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, jednakże nie było już tu wtedy cudownego obrazu, który zabrały ze sobą prawosławne mniszki.

W 1929 roku została więc namalowana kopia. Poświęcona w Rzymie przez papieża Piusa XI powstała w pracowni Włodzimierza Tura. Wtedy też sprowadzono do Różanegostoku katolickich zakonników – tym razem salezjanów.

Uroczystości koronacyjne obrazu Maryjnego miały miejsce w roku 1981, a w roku 1989 nadano świątyni tytuł Bazyliki Mniejszej.Zgromadzone liczne wota dziękczynne są widocznym znakiem wysłuchanych tu modlitw i otrzymanych łask.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto